Arnavutluk Hakkında Genel Bilgiler Arnavutluk Para Birimi

Arnavutluk, Osmanlı topraklarının ulaştığı ülkelerden bir tanesidir. Tarihimizde sıkça bahsedilmese de, bir zamanlar bize ait olan Arnavutluk, komünizm akımı ile yaşamıştır.

Başkenti Tiran olan ülkenin, nüfusu 3.600.000’dir. Arnavutluk topraklarına bir gün yolunuz düşerse, daha önce belkide hiç duymadığınız bir dil olan Arnavutça ile karşılacaksınız. Para birimleri de yine kendilerine özel ve ” LEKE ( ALL ) ” olarak adlandırılmaktadır. € 1 Paranız 135 – 140 LEKE civarında etmektedir.

Arnavutluk ülkesinde orman oranı % 36 gibi büyük bir alan kaplamaktadır. Avrupa’nın en geç modernleşmeye başlayan ülkelerinden olan Arnavutluk, günümüzde bile halen ayak uyduramayan değişik bir yaşam biçimine sahiptir. Bunu zaten parasının halen değişmemesinden de anlayabiliriz. 1344’te Osmanlı olarak egemenlik kurduğumuz Arnavutluk,  1960’lara kadar birçok ülkenin esaretinde kalmak zorunda kalmıştır. En son olarak Çin’in esaretinde kalan Arnavutluk, 1990’lı yıllarda komünizm akımından kurtularak ve kendini bağımsız bir ülke yaparak modernleşme hareketine girmiştir.

arnavutluk

Arnavutluk Din ve Yönetim:

Ülkenin %70’ini Müslümanlar, %30’unu Hristiyanlar oluşturur. Ülkenin Başbakanı ise Edi Rama‘dır.

Arnavutluk Mutfağı:

Arnavutluk ülke olarak tam egemenlik kuramadan önce birçok ülkenin etkisinde kaldığı için, Osmanlı, Yunan ve İtalyan mutfaklarının ortak özellikleri görülmesi pek hayli mümkündür. Genel olarak sebze ağırlıklı yiyecekler kullanılmaktadır. Domates, biber, dolma ve zeytinyağlı yemekler…

Arnavutluk Eğitim Seviyesi:

Osmanlı egemenliğinden sonra birçok milletin burada egemenlik kurması sonucu, eğitim çok düşük seviyelerdeydi. Ancak daha sonra modernleşme etkisiyle birlikte şuanki durum % 98.9’luk bir okuma oranı bulunmaktadır. Ayrıca 1957 yılında kurulan Tiran Üniversitesi, Arnavurluk’un en eski üniversitesidir.

Arnavutluk Hakkında bilinmesi gereken bilgiler bu şekildedir…

 

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir