Belçika Leuven Gece Hayatı Tüm Detaylarıyla!

Şüphesiz en sevdiğim yerlerden biriside Leuven’in gece hayatından dolayı Leuven’di Belçika’da. Geçim kaynağının % 70’ini öğrencilerden alan Leuven, Perşembe günleri sizin unutamayacağınız günler için belkide en ideal yer. Tabii gece hayatını seviyorsanız. Örneğin ben gece hayatını seven birisi olduğum için, Leuven’e girdiğim ilk saniye “OMG” oldum. Hemen sağıma soluma bakınmaya başladım ki, o sırada bir kar yağışına tutulduk. Bir anda havası değişti ancak insanlar onu umursamıyordu bile.

Şimdi Leuven’i kısaca tanıtmak gerekirse, Erasmus anlaşması yapıldığı zaman Leuven’de bulunan üniversite ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede Leuven öğrencilerin vazgeçilmez yeri halindedir. Şayet benim bile Belçika’dan onlarca arkadaşım Leuven’de üniversite eğitimini sürdürmekte. 

Öğrenciler sadece Üniversiteli değil. Bu yüzden Üniversiteli öğrenciler eğlenmek için Perşembe günlerini tercih etmektedirler. Bu sayede yaşıtı olan insanlarla eğlenebilmektedirler. Haftasonları ise genelde karışık, yani yaşları 15- 17 olan çocuklarla dolu olmaktadır.

Yaşadığım tecrübeye gelecek olursak;

Öncelikle Brüksel’den oraya geçmek isteyenler için mükemmel ipucum var! “Vay ben 12’de giderim 2-3 gibi giderim” olayı yok. Tren kullandığınız zaman 12:02’de Leuven’den Brüksel’e son tren gider ve tren ücreti :

€ 5.30’dur. Siz gidecekseniz o gece için, 00:00’da Brüksel’den Leuven’e gidin ve gidiş dönüş alın biletinizi. Böylelikle gece 04:20’deki trene ücretsiz binmiş olun. Ücretsiz derken gidiş dönüş alınca € 5.30 değil , € 6.75 veriyorsunuz ve böylelikle dönüşünüz çok uygun oluyor. 

Lueven’e gidince sizlere önerim ” Huis Der Rechten” bar’a mutlaka gidin! Buraya Perşembe günleri giden öğrencilerin %90’lık kısmı Avukatlık okumaktadırlar. Mekanları burasıdır yani. Ancak eğlenebileceğiniz ve normal bardak birayı ( 200 – 250 ML ) €1 vererek içebileceğiniz harika bir mekandır!

Unutmamanız gereken şey ise ÖĞRENCİ KARTI! Yaşadığım olay aynen şu şekilde oldu:

Brüksel’den aldım biletimi, Leuven’e yola çıktım. Yolda 2 öğrenciyle tanıştım. Hollanda’ya Erasmus programıyla gelmişler. Onlarda benim gibi Perşembe günü parti olduğunu biliyorlardı ki bu tüm Belçika’da geçerli aslında. Perşembe günleri eğlence günleridir. Her neyse, gittik Leuven’e. Yaklaşık 20 dakika sürüyor yolculuk. Sonrasında ise az önce bahsettiğim Huis Der Rechten‘e gittik ve giriş yaptık. Girerken hiç problem yoktu ancak boş gibiydi. Her neyse biz aldık biralarımızı içmeye başladık. Saat 22:45 civarıydı. Aradan bir saat geçti ve 12’ye yaklaşıyordu ki bar neredeyse tamamen doldu. Birkaç arkadaşla tanıştık ve biraz hava alalım dediler. Her neyse çıktık birkaç dakika hava aldıktan sonra tekrar giriş yapacaktık ki, arkadaş kartını gösterip girdi ve ben kaldım. İnanamadım. Kapıda 2 güvenlik beni almıyor içeri. Öğrenci Kartı diyor. Ben tabii büyük şok oldum. Arkadaşım içerde beni bekledi ancak 10 dakika sonra oda sıkıldı bu durumdan ve o ” kusura bakma” diyerek girdi. Ben halen tartışıyorum ve artık pes eden ben oldum. Montumu alayım dedim ve inanır mısınız mont almaya bile girdirmediler. Bende Polis’i arayarak olayı anlattım. Polis 15 20 dakika sonra geldi. Montumu böylelikle almış oldum. Benim anlamadığım şey ise hiç işe yaramaz dediğim öğrenci kartı meğer perşembe günü neredeyse en seçkin barlarda işe yarıyormuş.

Siz siz olun ve kartınızı yanınıza alın. Daha sonrasında gecemi noktalamadım elbette. Saat 00:00’da henüz gece yeni başlıyor zaten Leuven’de. Her neyse. Belirttiğim partinin biraz aşağısına indiğiniz zaman 5 dakika kadar zaten sorsanız ” Ver iz Bar Sitrit?” diye herkes size gösterir. Oraya gittiğinizde ise sıralı tüm barlar sizin keyfinize göre dizilmiş. Her neyse birine girdim ben. Çok ama çok kalabalıktı. Bira fiyatları 1 – 1.5 € arasında değişmekte. Tabii ben kalitelisini içiyorum ” Desparados ” . Tekilalı bira ve içerken gerçekten çok büyük keyif alıyorsunuz ki sanki alkol değilmiş gibi geliyor. 12 Tane içince de benim gibi kafanızı kaldıramayabilirsiniz 1 saat 😀 . 

Her neyse böylesine harika bir ortamda Türk olduğunuz için direk dikkat çekiyorsunuz ve hiç beklemediğiniz anda gözler üzerinizde olup, aynı zamanda sizle direk muhabbet etmek isteyenler olabiliyor. Bu ise bir erkek için pekte rahatsız edecek durum değildir diye düşünüyorum ki ben hiç rahatsız olmadım 😀 .

Böylesine bir ortamda saatlerin su gibi aktığını ve nasıl eğlendiğinizi anlamamanız ise çok çok normal. Sizlere şimdiden iyi eğlenceler dilerim ve ayrıca sormak istediklerinizi cevaplayabilirim.

İyi Eğlenceler.

 

4 Yorum

 1. Xmaster demiş ki:

  Bi gün nasip olursa eger bende gidecegim avrupa’ya. Bilmiyorum belki hayal bizim için belkide nasibimizde vardır ama çok gitmek istiyorum. İnşallah bir gün bende görebilirim oraları…

  Nisan 9, 2015
  Yanıtla
  • Hamza Ünsal demiş ki:

   Maalesef utanç içinde söylüyorum ki, oralar buralara göre her yönden çok çok gelişmiş. İnsan yaşadığının farkına tekrardan varıyor. Umarım size de nasip olur ve görürsünüz.

   Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederiz.

   Nisan 13, 2015
   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir