Belgrad Gezilecek Yerler Adım Adım Keşif!

Bir kaçamak ile grup arkadaşlarımızla geldiğimiz şehirdir Belgrad. Belgrad, Sırpça’da Beograd yani Beyaz Şehir anlamına gelmektedir. Belgrad gezilecek yerler çok fazla diye övünce gelen arkadaşlar hemen karar verdik ve çıkalım yola dedik. Şimdiden sizleri uyarıyorum ki, sizleri fotoğrafa boğacağım. E boşuna o kadar yolu gitmedik değil mi?

Belgrad görülecek yerler açısından çok ama çok geniş bir alana sahip olmasa bile Türkiye’den gidenler için güzel bir anılar bırakacaktır hayatınızda. Toplamda kaç gün kaldığıma bakarsak 6 gün diyebilirim.

Belgrad Nerede?

Belgrad konum olarak bakıldığı zaman Türkiye’nin Kuzey doğusunda Avrupa’nın ise güneyinde kalan 3 Milyondan biraz daha fazla nüfusuyla varlığını sürdüren ülkedir.

Havası Suyu Nasıl?

Sırbistan abi. Havasıda buz suyuda. İki kez gittim bu şehre. İlk gittiğimde de ikinci gittiğimde de yağmur. Yağmurdan başka bir şey yok bu memlekette. Yazın ortasında giderim derseniz ayrı. Yazın biraz daha sıcak olduğunu söylüyorlar. Benim gittiğim tarih Eylül ayı ile Nisan ortasındaydı. Düşünün işte.

Ulaşım Nasıl?

Avrupa’nın vazgeçilmezi elbetteki tren. Şehiriçinde tramvay ve otobüs kullanılıyor. Tramvay köprü üzerinden bile gidiyor. Çokta havalı duruyor doğrusu.

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad’a gittiğinizde kesin gitmeniz gereken müze, birkaç atraksiyon bulunmaktadır. Bunun dışında sadece şehri gezerek gizli noktaları keşfedebilirsiniz. İşte herkesin klasikçe bildiği bazı atraksiyonlar bunlar: Aziz Sava Katedrali, Gardos Kulesi, Holy Virgin Mary Kilisesi, Parlamento Binası, Skadarlija, Knez Mihailova caddesi, Askeri müze ve en önemlisi Kalemegdan’dır.

Aziz Sava Katedrali

Ortadoksların en büyük katedrali kabul edilen Aziz Sava, Belgrad’ın gözdeleri arasında yer almaktadır. Çok büyük ve gösterişli olan Aziz Sava Katedralinin geçmişinde Sinan Paşa’nın yaktığını okuyabilirsiniz. O yüzden Türklere karşı pekte hoşgörülü olmayan Sırpları görmeniz mümkündür. Öyle bir yakmış ki Sinan Paşa, halen içerisi yapım ve onarım aşamasında.
aziz-sava-katedrali

Knez Mihailova 

Türkiye’nin Taksim’i desek hiçte yanılmış olmayız. Oldukça canlı ve güzel olan bu cadde, uzanırda uzanır. Kafelerin, restorantların ve ünlü markaların olduğu bu cadde kesinlikle gidip zaman geçirmeniz gereken yerlerden. Bu arada bir kafede kahvenizi yudumlarken, geçen insanların acelesine şahit olabilirsiniz.

knez-mihailova-caddesi

Kalemegdan ( Nam-ı Diğer Fortress )

İnsan baktıkça kötü oluyor fotoğraflara. Özlüyorum vallahi seyahat ettiğim yerleri. Her yeri ayrı güzel. Burasıda böyle işte. Tam bura Kalemegdan’ın giriş kısmı. Yine Osmanlı eseri, yine tarihimiz… Sava ile Tuna nehrinin tam ortasında yer alan Kalemegdan, ziyaretçileri için muhteşem bir manzara sunuyor.

belgrad-fortress

Parlamento Binası

Şehrin ortasında muhteşem ışıklandırması ve modern dizaynıyla farklı bir yapıt. Fotoğraf bana ait, çalarsanız bulurum sizi…

belgrad-parlamento-binasi

Gardos Kulesi

Yeni Belgrad diye adlandırılan köprünün diğer kıyısından bulunan bu kule, Macarlar tarafından yapılmış harika bir yapıttır. Tam arkasında kenarda bulunan kısmından tüm Belgrad ayaklarınıza serilecek. Sizi kendine hayran bırakacaktır. Ancak buraya gitmek için çoook yürüyeceksiniz, demedi demeyin.

gardos-kulesi-belgrad

Skadarlija

Şehrin en sevdiğim yeri, tamda bu sokaktı. Muhteşem renkler, farklı dizaynda kafeler, cana yakın insanlar ve şehrin turist kalbinin attığı yerdir Skadarlija. Bu kadar ünlü olmasının nedeni ise şüphesizdir ki, sokakta yaşayan ünlü isimler. Sırbistan’da isim yapmış sanatçılar ve artistlerin yaşadığı sokak olan bu sokak, sizi de kendine hayran bırakacaktır şüphesiz. İnanın bana çok seveceksiniz.

Gezebileceğiniz daha fazla yer istiyorsanız: Nicola Tesla müzesi, Zemun bölgesi ve Nova Grad önerilerim arasında yer almaktadır.

Belgrad Vize istiyor mu?

Alıyorsunuz pasaportunuzu ve otel rezervasyonunuzu, basıp gidiyorsunuz. Hepsi bu kadar. Vize yok. Bu yüzden aslında şuan bu konuyu okuyorsunuz çoğunuz değil mi? Bende öyle düşünmüştüm… 🙂

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad’a gitmişseniz gece hiç bitmiyor. Birçok barın, diskonun bulunduğu Belgrad paraya ve lükse bakıyor. Ancak yinede sizlerin gidipte eğlenebileceğiniz ekonomizin yeteceği mekanlar var. Rezervasyonunuzu gece 12’den önce yaptırmazsanız dışarda kalırsınız. Demedi demeyin.

Buda Fotoğraf Galerim:

İyi Eğlenceler.

 

 

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir