Bir Harikadır Paris Versay Sarayı

Merhaba Paris severler diyerek başlayacağım çünkü Paris’in Versay Sarayı hakkında sizlere altın değerinde bilgiler yazacağım. Paris ilk gittiğimde sevmediğim ancak bu gidişimde hayran kaldığım şehirler arasına kendini dahil etti. Açık ve net bir öneride bulunacağım, t-shirt mevsimi gelmeden gitmeyin Paris’e arkadaşlar.

Versay Sarayı nam-ı diğer Château de Versailles Paris’e yaklaşık 30 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Versay Sarayı, şuanda günümüzde ziyaretçilerine kapısını müze olarak açmaktadır. Uzun kuyruklar görebileceğiniz, efsanevi bahçesiyle birlikte sizi büyüleyecek, emin olun.

1661 yılında yapımına başlanan saray, 1682 yılında bitmiştir. Muhteşem yapısı ve efsanevi motifleriyle dikkati çeken bu saraya tuvalet yapmak mimarın aklına gelmemiş. Böylesine önemli bir şey unutulabilir mi?

Fransız devriminin gelmesiyle birlikte restore edilen bu saraya 9 adet tuvalet eklenmiş. Bu tuvaleti kullanmak sadece Kral Louise ve ailesine aitti. Onun dışında kimseye kullanım izni verilmemişti. Saray öylesine büyüktü ki, çalışanların sayısı yüzlerceydi.  Bu çalışanların tuvaleti kullanmaları yasak olduğu için, kendilerine lazımlıkla tuvalet yapma izni verilmişti. Bu kullanılan lazımlıklar, bu efsanevi sarayın her tarafını kötü kokuyla kaplamaktaydı.

Aynalı Oda bu sarayın en önemli odalarından bir tanesidir. Öylesine güzel düşünülmüş bir aydınlatma sistemi vardır ki, sizi şaşırtacaktır. Le Brun tarafından yapılan bu odada aydınlatma küçük bir ışıkla bile mümkün. Aynalar birbirine yansıyacak şekilde, 18 adet yerden sona kadar yer alacağı düşünülerek tasarlanmıştır. 1.Dünya savaşından sonra Amerika ile İngiltere yapılan müttefiklik anlaşması burada imzalanmıştır.

Bu Efsanevi Saraya gitmenizi şiddetle öneriyorum. Peki fiyat nasıl?

Müzeye Giriş Ücreti:

+18 Tüm Turistlere : € 15

18-26 Yaşında Avrupa’da okuyan tüm öğrenciler ( ERASMUS DAHİL ): ÜCRETSİZ

0-18 Herkese Ücretsiz

Her Ayın ilk PAZAR günü HERKESE ÜCRETSİZ

Müzeye Paris İçinden Nasıl Gidilir?

Müzeye gitmek için RER ismi verilen hızlı metro-treni kullanmanız gerekiyor. Bunun için metro haritası kullanınız. Ben ” Champs de Mars Tour Eiffel” durağından gittim. Gitmeniz gereken durak : Chateau de Versailles

Gidiş geliş ücreti € 7 tutmaktadır.  Herkese iyi gezmeler dostlar!

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir