Budapeşte’de Gezilecek Görülecek Yerler

Budapeşte, kelimelere sığmayacak büyük bir şehir! Öylesine hoşunuza gidecek ki bu şehir, tekrar tekrar gelmek için can atacaksınız. Yaklaşık 6 ay önce geldim Macaristan’ın Veszprem şehrine. Daha sonrasında ise illaki Budapeşte’yi görmeye geldim. İşte bu gelişimle birlikte başladı bu büyük aşkım. Öncelikle yaş aralığınıza göre her şey yapabileceğiniz bir şehir olduğunu söylemek istiyorum.

Genel olarak gençlerin eğlenmek için tercih ettiği gece hayatı, kültür için gelenlere mükemmel köprüleri ve müzeleriyle birlikte uzundan uzuna caddeleri, seniour olarak adlandırdığımız emekli kısma ise hitap eden birçok sağlık merkezi bulunmaktadır.

Haydi sizi 18-30 yaş aralığında varsayalım ve başlayalım gezmeye Budapeşte’ye. Öncelikle indiğinizde havaalanına 200E ile şehre geçmeniz gerekecektir. Ucuz yollu kalmak isteyenler için vazgeçilmez olan şey Hostellerdir burada. Günlüğü 20 ile 100 TL arasında bu hosteller sizler için mükemmel bir deneyim olacaktır.

M3 Metro Hattına bineceksiniz. Yani 200E ile ineceğiniz son durakta ” Köbanya Kispest” durağında, M3’ü bulmanız gerekiyor. Buradan sonra ise “Deak Ferenc ter” durağında inip aktarma yapmanız gerekiyor. Aktarma için M1 Metro hattını kullanıp Oktogon, Opera gibi merkezi yerleri kullanabilirsiniz.

Gündüz Gözüyle Görülecek Yerler

1- ) Opera Binası

Dedim ya yukarda, Opera veya Oktogon durağı diye, işte tamda buraya yakın olan Opera binası o kadar şık ki anlatamam. Çok güzel görüntüler alabilirsiniz. Ücretsiz girebiliyorsunuz ancak daha sonrasında rehber eşliğinde gezmek için ek ücret talep ediliyor normal olarak.

budapeste-opera-binasi

2-) St. Stephen’s Basillica

Chain Köprüsünden gelirken “Bir sokak aşağıdan gidelim, kalabalığı pek sevmiyorum” diyerek keşfettiğim mekandır kendileri. Fotoğrafı bile bizzat ben çektim. Gidip görün derim. Güzel görünüyor.

st-stephens-basilica

3-) Terör Haza Müzesi

Oktogon durağında indiğinizde sadece 100 metre uzaklıkta olan bu ev, tarihte Alman Adolf Hitlerin Nazi kampından kalan esaret ettiği ve katlettiği hikayeleriyle dolu bir müze. İngilizce biliyorsanız anlayıp dertli dertli düşünebileceğiniz harika bir yer.

4-) Dohány Sokağı Sinagogu 

Bir Müslüman olarak gidip görmek istediğim yerdi burası. Bilirsiniz müslümanların dinine en yakın dindir Yahudilik. Erkekler ile kadınların bile ayrı ayrı oturduğu alanlar var. Başınıza yahudi kepi takmak şartıyla içeriye girebiliyorsunuz. 2400 forint gibi bir ücreti vardı yanlış hatırlamıyorsam. Rehber isterseniz bu fiyat 5.400 oluyor. Gidip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

dohany_sokagi

5-) Tuna Nehri Kıyısındaki Ayakkabılar

Bir Türkün izi olan Tuna Nehri Kıyısı, yönetmen Can Togay ile başlayan ve Gyula Pauer tarafından tasarlanmasıyla yapılmıştır. Anıt olarak ise bir kaza sonucunda ölen insanların ayakkabısından yapılmıştır. Orada gördüğünüz manzarayla birlikte üzülmemek elde değil. Anıt yahudiler adına yapılmıştır.

budapest-tuna-nehri-ayakkabilari

6-) Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası Buda kısmında kaleden ileri gidince görebileceğiniz, harika bir konuma sahip bir anıttır. Mutlaka görün derim!

balikci-tabyasi

7-) Parlamento Binası

Peşt kısmında bulunan ve akşam ışıklarıyla harika manzarası olan Parlamento binasını mutlaka görün derim. İşte size yine güzel bir fotoğraf ile manzarayı göstermeye çalışacağım…budapeste-parlamento-binasi

😎 Chain Köprüsü

Buda ile Peşt arasındaki bu ünlü köprü mutlak göreceğiniz yerler arasında yer almaktadır. Genelde bu köprüyü kullanırsınız zaten. Sarı ışıklarıyla birlikte harika bir manzarası vardır.

chain-koprusu-budapeste

9-) Buda Kalesi

Buda Kalesi isminden anlaşılacağı üzerine Buda kısmında bulunmaktadır ve mükemmel bir manzaraya sahiptir. Öylesine güzel fotoğraflar çekersiniz ki buradan, hemen Facebook profiliniz değişiverir.

10-) Margaret Adası 

Tuna Nehri boyunca yürüdüğünüzde parlamentodan sonraki ilk köprüden yaya olarak Buda’ya doğru yürüyün ve bu adayı keşfedeceksiniz. Gezebileceğiniz güzel bir ada… Özellikle sonbahar ve yaz mevsiminde…

margaret-adasi

Bana göre gezip görebileceğiniz yerler buralar. Eklemek istedikleriniz olabilir. Müzelerden pek bilgi vermedim. Genelde ücretsiz gezilebilecek yerlerden bahsettim. Yorum yaparak sizde görüşlerinizi bildirebilirsiniz…

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir