Bulgaristan Kayak – Bansko Kayak Merkezi

Havaların soğumasıyla, artık kışlık yorganların yatağa, ceketlerin üste giyilmesiyle birlikte bu yazımı yazmak istedim. Bildiğiniz üzere, kışın gelmesiyle kış sporlarına elverişli hale gelmesini bekleyen yüz binlerce spor sever bu anı bekliyordu. Bulgaristan kayak için oldukça çok ziyaret edilmektedir. Bansko kayak merkezi ise en çok ziyaretçi alan yerdir Bulgaristan içinde.

Bansko Nerde?

Bansko, Bulgaristan’ın 927 metre yüksekliğine sahip, güneybatı bölgesinde yer alan bir ilçedir. Kış sporlarına yapılan yatırımlarıyla ünlü Bansko, son yıllarda kurulan yüzlerce otel ile birlikte ne kadarda popüler olduğunu göstermiş oldu.

Türkiye’den bile yüzlerce kişinin kış sporu için gitmiş olduğu Bansko, bu sezonda yine yüzlerce kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi
Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi

Avrupa’da 1. olmasa bile, yinede Avrupa’nın seçkin diyebileceğimiz Bulgaristan’ın en iyisi Bansko’ya gitmek için ne gerekiyor kısaca bahsedelim: Birinci Adım Schengen Vizesi.

Bulgaristan için Vize Almak

Bulgaristan, Avrupa birliği üyesi olduğu için, Schengen vizesi almayı şart koymuştur. Yani sizde Bulgaristan için vize almak zorundasınız. Ancak şöyle bir durum var, eğer zaten hali hazırda bir Avrupa ülkesinden ( Schengen ) vizeniz varsa direk Bulgaristan’a o vizeyle geçebilirsiniz.

Bulgaristan vizesi almak için ise bu linkten detayları öğrenebilirsiniz : http://www.vfsglobal.com/bulgaria/turkey/english/

Maalesef direk olarak konsolosluğa gidip alayım olayı yok. Bu nedenle Vfs Global aracılığıyla almak zorundasınız.

Bansko Kayak merkezi ulaşım
Bansko Kayak merkezi ulaşım

Bulgaristan Bansko’ya Nasıl Giderim?

Vizenizi aldınız, şimdi kendi aracınız ile geçmek istiyorsanız; öyleyse Yunanistan yolu üzerinden gidebilirsiniz. Bunun için detayları araştırmalısınız. Çünkü araçlarınızın çıkış belgesi gerekiyor vs.

Uçak ile Nasıl Giderim? 

Uçak ile öncelikle Sofya’ya geçmeniz gerekiyor. Sofya hava alanından direk Bansko’ya transferler mevcut. Ücretleri 14 €’yu buluyor. Ancak Sofya merkezden tren, otobüs ile ortalama 5-10€ civarında ulaşım sağlayabilirsiniz. 2 Saati biraz geçen yolculuk ile birlikte Bansko’da olacaksınız.

Bansko’da Otel Tavsiyesi

Günümüzde Booking’in gelişmesiyle birlikte artık çok çok şanslıyız. Çünkü artık yüzlerce fiyat karşılaştırmasını aynı anda yapıyoruz. ( Şimdi bu cümleyi yazarken Trivago reklamı aklıma geldi. Sinirlerim bozuldu yeminle)

Her neyse, eğer aklınızda herhangi bir otel yoksa, benim tavsiyelerim şu şekilde:

Family Hotel JK – 9.2 Puanı var.  Bütçe 1/5

Bansko Hotel Apartment – 9.0 Puanı var. 1/5

Guest House Hayloft – 9.8 Puanı var. 1/5

Daha elit, pahalı otel arayanlar varsa ( Marka Oteller ):

Kempinski Hotel Grand Arena9.3 Puanı var. BÜTÇE : 5/5

Bansko Spa Hotel – 7.3 Puanı var. Bütçe 4/5

Kempinski Otel Bansko
Kempinski Otel Bansko

Gondol ile ulaşım olacağı için, her zaman otel seçimlerinde Gondol bölgesine yakınları ele alın. Çünkü diğer türlü, gondol ile ulaşım için yürümeniz gerekmektedir. 40 – 50 dakikalık gondol yolculuğu ile birlikte, kayak pist bölgesine ulaşabilirsiniz.

Kayak Kiralama 

Kayak kiralama için vereceğim gondola bakan yolda, bulunan merkezlerden kiralayabilirsiniz. Size vereceğim adrese gidebilirsiniz:

Adres: Pirin Street 107, Wardrobe “Bansko Planinski Sport”

Lütfen yazımızı okuduktan sonra bizleri Facebook üzerinden takip ediniz.  Bol Seyahatler!

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir