Couchsurfing Nedir? Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

“Daha önce hayatınızda hiç görmediğiniz birisinin evinde uyumak…” ! 
O kadar çılgınca bir giriş oldu ki, bi an düşündünüz değil mi “Yapar mıydım lan harbi” diye. Evet işte böyle bir fırsatı sunmak insanların aklına gelmiş. Ancak öylesine direk gidip böbreği bırakacağınız yerden bahsetmiyoruz. Elbette ki eve gitmeden önce azda olsa biraz bilgi ediniyorsunuz. Böylelikle aklınızda azda olsa bir fikir oluyor.

Yıllardan 2012, Üniversite yılımın ilk senesi ve bizim İngilizce kitabımızda Couchsurfing isimli bir siteden bahsediliyor. Nedir ne değildir derken bende üye oldum. Öncelikle amaç nedir diye soracak olursanız, çok basit bir cevapla size dönüş sağlıyorum: İnsanın insana karşılıksız yardımı…

Aynen böyle bir program üzerine kurulmuş olan Couchsurfing’de seyahati sevenler olarak kalacak yere para vermemizi engelliyoruz.

mattj415_1391815675

CouchSurfing Nedir ve Nasıl Kullanılır? 

Öncelikle gideceğiniz yerin biletini almış, kalacak yer bakıyorsanız tamda bu site size göre. Hemen websiteye giriyorsunuz ve evini açan insanlara yazıp onlardan yatak, koltuk ve ya kalacak bir yer talep ediyorsunuz. Eğer güzel bir şekilde profilinizi doldurmuşsanız, güvenilir duruyorsanız size kalacak yer veriyorlar.

Nasıl kullanılır sorusuna ise Couchsurfing.com adresine girip, “Join” butonuyla birlikte artık bu çılgın sitenin bir üyesi oluyoruz. Olduktan sonra hemen kendi profilinizi doldurmanız gerekiyor.

Daha sonra sitenin arama kısmından kalacağınız destinasyonu yazarak size evini açabilecek insanları görebilirsiniz. Daha sonra herhangi bir profile tıklayarak oradan kaç kişiyle daha önceden evini paylaştığını görebilirsiniz.

profil

Örneğin yukarıda bana ait olan bu profili görebilirsiniz. References kısmı 0 olarak görünüyor çünkü kimseyle herhangi bir couchsurfing tecrübesi paylaşılmamış. Paylaştığınız takdirde karşı tarafta onaylarsa, size bir referans kazandırmış oluyor. Böylelikle sizin evinizde kalmak isteyen ve ya sizi misafir etmek isteyen kişiler bunu görebiliyorlar.

Sorularla CouchSurfing!

Herhangi bir ücret ödüyor musunuz?

Hayır, herhangi bir ücret ödemiyorsunuz ancak ev sahibinin özel istekleri olabiliyor. ( Evde kaldığın sürece yemekleri sen yaparsın gibisinden… )

CouchSurfing’de Evime Misafir alabilir miyim?

Evet. Bu tamamen size bağlı.

CouchSurfing’de Nasıl kalacak yer bulurum?

Sitede yüzbinlerce seyahat sever bulumaktadır. Yapacağınız tek şey, onlara kalmak istediğiniz tarihi belirmeden önce kendinizden bahsetmek ve karşı tarafın profilini iyi okuyup isteklerini karşılayabileceğinizden emin olarak ona göre yazmak…

CouchSurfing’de HAYIR demekten korkmayın!

Bazı zamanlarda bir yer için onlarca kişiye yazdıktan sonra diğerine “HAYIR ben başkasını buldum” demek yerine cevapsız bırakmayın. Gelemeyeceğinizi güzel bir dille anlatın.

Kolay Bir Şekilde Bulmak İçin Altın Kurallar!

 • Profilinizi eksiksiz güzel bir şekilde detaylı doldurun.
 • Elinizin yüzünüzün düzgün olduğu bir fotoğraf ekleyin. ( Elin adamının evine gideceksiniz. Biraz özenli olun.)
 • Karşı tarafın profilini iyi okuyun ve ona göre mesaj gönderin. ( Bazıları diyor: ” Bana yemek yaparsanız gelin.” E sen bu adama şimdi ” Ben yemek bilmiyorum” yazarsan yemek bilen insanın şansı illaki yüksek olacaktır.)
 • Karşı taraf ile güzel zaman geçirebileceğinizi anlatan mesajlar yazın. Uyumlu olduğunuzu, kurallara uyduğunuzu belirtin.
 • Karşı tarafın Patron olduğunu bildiğiniz gibi onlara Patron sizsiniz mesajını verin alttan alttan.

Elin Evinde Kendi Evinizde Davrandığınız Gibi Davranmayın!

 • Zaten kültür şoku olabileceğinizden öyle kafanıza göre takılmayın.
 • Kaldığınız yeri temiz tutun. Kendinize de özen gösterin.
 • Güzel yorumlar alabilmek için olduğunca güler yüzlü olmaya çalışın.
 • Karşı taraf hakkında bilgiler alın. Böylelikle sıkılmayacağınız ortamlar yaratın.
 • Şehri gezdirmek istediklerinde planınız yoksa reddetmeyin.

İşte böylesine güzel bir website… Kendine güvenen, güçlü ve çılgın insanların websitesi bura… Birçok seyahat severin delice eğlendiği platform.

Kesinlikle KIZ DÜŞÜRME amacıyla gelmeyin bu siteye. Bu site sayesinde anlatmakla bitiremeyeceğiniz anlarınız, anılarınız ve arkadaşlıklarınız olacaktır.

Sorularınıza cevap bulacağınızı umuyorum. Yok halen bulmadım diyorsanız sorun çekinmeyin!

Şimdilik herkeslere selamlar!

7 Yorum

 1. Couchsurfer demiş ki:

  bu muhteşem anlatım için teşekkürler. bende mutlaka denemek istiyorum!

  Aralık 23, 2016
  Yanıtla
 2. couchsurfing demiş ki:

  bende üye olmak istiyorum. bende kullanacağım. umarım senin gibi yapabiliriz admin

  Aralık 31, 2016
  Yanıtla
 3. damla demiş ki:

  couchsurfing nedir sorusuna bu kadar güzel cevap verilirdi! teşekkürler

  Ocak 8, 2017
  Yanıtla
 4. Alina88 demiş ki:

  Muhteşem anlatım teşekkürler!

  Ocak 8, 2017
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir