Cunda Adası Gezilecek Yerler Burası Fazla Güzel

Türkiye’nin taşı toprağı altın sözü, Cunda Adası keşfiyle başlamış olsa gerek. Gerçekten de altın değerinde, harika topraklara sahip olduğumuzu Cunda Adası gezilecek yerler ile görebilirsiniz.

Konum olarak Ege kıyasında Ayvalık’a bağlı olan Cunda Adası, muhteşem renklerin birleşimiyle, harika plajıyla ve huzur dolu atmosferiyle sizleri büyüleyecek. Tarihi mimari ve doğa severlerin tüm sorularına cevap verebilecek harika bir adadır, Cunda.

Cunda Gezilecek Yerler deyince şöyle bir bakalım;

1-) Sevim ve Nejdet Kent Kitaplığı

Kitapları çok sevdiğim için belkide ilk sıraya koydum. Sevim ve Nejdet Kent Kitaplığı Agios Yannis Kilisesinin restoresini üstlenmesiyle oluşturulan muhteşem bir kitaplık. Cunda Adası’nın sembolü haline gelen harika kitaplığın son haline gelmesinde, 2007’de Rahmi Koç’un tekrar restore etmesinde büyük bir önemi vardır. Pazartesi günleri hariç tüm günleri ziyaretçilere açık olan kapısıyla, meraklılarına duyurulur. 1300’den fazla kitap içeren kütüphane, ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Geziist Referansıyla Birlikte Cunda’da Otel Rezervasyonu Yaptırmak İçin Tıklayın

2-) Aşıklar Tepesi

Kitapları çok sevdiğim için kitaplığı ilke koydum. Aşıklar Tepesi’ni 2.sıraya koydum ama aşık felan değilim, yanlış anlaşılmasın 😛 . Manzara sever olarak, Aşıklar Tepesi Cunda Adası’nı en iyi izleyebileceğiniz yer diye öneriyorum. Bu harika manzara size yel değirmeni ile eşlik ediyor. Sizde o eşsiz manzara ile birlikte huzurla doluyorsunuz.

3-) Taksiyarhis Kilisesi – Cunda

Bir Rus Cemaati tarafından yapılan, 1873 yılı yapımı bir kiliseyi göreceksiniz. Mimari olarak Neo klasik yapı kullanılan, bir dönem cami olarak bile kullanılmış olan Kilise, koruma altına alınmıştır. Türk ve Müslümanların ortak yaşadığı bölgede yer aldığı için, defalarca ne olarak kullanılacağına karar verilememiş.

2011 yılında ise yine Rahmi Koç tarafından kiralanarak restore edilen Kilise, günümüzde müze olarak ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Müzenin içeriğinde ise oyuncaklar, minyatürler ve denizcilikte kullanılmış aletlerden oluşan koleksiyonlar bulunmaktadır.

4-) Cunda Sahili , Plajı , Koyları

II. Köy’den Ai Dimitri Ta Salina Manastırı’na ve sahilden Panayia Manastırı’na doğru yürüyüş yapmayı kesinlikle unutmamanız gerek. Zira çok büyük bir keyfi kaçırmış olursunuz.

Cunda Adasında Plaj arayanlar için ise sakinlik, berrak su ve en gözdesi için Arkadeniz Plajı önerebilirim. Diğer popüler, kalabalık ve eğlenceli yerlerin olduğu Çataltepe Plajı size önerebileceğim yerlerden. En sakin plajlardan ve çok tercih edilmeyen plajlardan tercih kullanmak isteyenlere Cunda Plajı , çocuklar için güvenlik endişesi olanlar için Patricia Plajı önerilebilir.

5-) Cunda Taş Kahve

Cunda Taş Kahve

Yapımı çok eskilere dayanan kahve, daha önceleri kendisini ziyaret eden ünlü kişiler, zenginler ve köy ağalarıyla bilinir. Muhteşem konumu ile hemen sahil kenarında yer alan kahve, el yapımı limonatası, bol köpüklü Türk kahvesi ve muhteşem karanfilli çayıyla meşhur. 

Genel olarak dış kısmında yaş ortalamasını gençlerin oluşturduğu kahvenin iç tarafında ise dedelerimizi görmek mümkündür. Girip onların, muhteşem sohbetlerini dinlemek ise ruha pek bir iyi gelir doğrusu.

6-) Ada Camping – Kamp Alanı

Kendine has muhteşem bir yere yapılmış, kamp havasını sizlere hissettirmek için kurulmuş güzel bir işletme sizi karşılayacak. Bungalov keyfi veya karavan keyfi yaşamak için muhteşem bir yer. Sizde bu keyfi yaşamak için rezervasyon yaptırmalısınız. Rezervasyon için TIKLAYIN.

7-) Ayışığı Manastırı

3 Yıllık bir çabanın ardından tekrardan açılan Ayışığı Manastırı ziyaretçilere kapılarını açtı. Bekar Kızlar Manastırı olarak bilinen bu güzel manastır haftanın belirlenen bir gününde ziyaretçilere kapısını açmaktadır. Daha önceden restoran olarak kullanılan manastıra, uğraşlar ile Altın Ayışığı ismiyle tekrardan hayat verildi.

Cunda gidenler için ayrıca; sakın oraya gidip; lokma tatlısı yemeyi unutmayın. Zira çok lezzetli lokma yapan mekanlar bulunmaktadır. 

cunda adasıCunda Adası Otelleri | Kalacak Yer | Cunda Adası Gezilecek Yerler

Cunda Adasında genelde oteller ve pansiyonlar 30-40 kişiliktir. Çünkü zaten nüfus olarak çok kalabalık değildir. Genelde butik tarzda yapılan oteller, sizin rahatınızı, konforunuzu düşünerek dizayn edilmiştir.

Buraya Tıklayarak bizim referansımız ile en iyi otelleri araştırabilirsiniz.

Cunda Adasının diğer adı ise Alibey Adası olarakta bilinmektedir.

Umarım gittiğinizde eğlenirsiniz. Bol bol fotoğraf çekmeyi unutmamanızı tavsiye ederek sizlere iyi seyahatler dilerim.

Saygılarımla, Hamza.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir