Dil Nasıl Öğrenilir? İşte Size Birçok Dilde Cevabı

Mükemmel bir başlıkla karşınızdayız. Evet bize bolca gelen sorular arasında yer alan ” Dil nasıl öğrenilir?” sorusuna kendimce cevap vermek istedim. Bilirsiniz biz seyahat severlerin en büyük ihtiyaçları arasında yer alır dil. Evet İngilizce bilmek % 90 sizin gereklerinizi karşılayabilir ancak yinede bazı diller sektörünüzde ve ileride yapacağınız seyahat, kariyer ve diğer özel konularda işinize yarayacaktır.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, yatarak dil öğrenmek diye bir şey yok. Bunu düşünüyorsanız bu yazının geri kalan kısmını okumanıza gerek yok. Çünkü emeksiz yemek yoktur bizim köyde. 

Öncelikle bir dili konuşmak için, amacınızı belirlemeniz çok büyük bir etken olacaktır. Örneğin şuanda ben İngilizce konuşuyorum ama gidip biriyle politika hakkında konuşamam. Çünkü politika konuşabilecek eğitimi almadım, çalışmadım ve hatta politikayla alakam yoktur bile. Bu sebeple öncelikle amacınız çok önemlidir.

Öğreneceğiniz dilin grammer zorlukları dili öğrenme sürenizde çok etkili rol oynamaktadır. Ancak ben temel grammer kurallarından sonra fazla kasılmaması taraftarıyım.  Şimdi sizlere kısaca en zor dillerden bahsedeceğiz ancak daha sonra bu konuda detaylı yazı yazacağız..

dil-nasil-ogrenilir

İşte Size En Zor Grammeri Olan 5 Dil!

Çince: Sadece bir cümleyle özetleyecek olursak, Çince bir gazete okuyabilmek için en az 3.000 karakter bilmeniz gerekiyor. Milyarlarca insan kullanıyor bu dili. Bu dili bildiğiniz zaman mesleksiz kalmanız imkansızdır ancak bu dili öğrenmek için yıllarınızı vereceğinizden gram şüpheniz olmasın. ( 你多大年龄了: Ni duo da nianling le? : Kaç yaşındasın ? demek bu kadar zor olmamıştı hiç! 😀 )

Arapça: Arap ülkelerinin bile artık işçi alırken zorunluluk kılmadığı Arapça dili en zor öğrenilen diller arasında. Yine bunun nedeni olarak alfabe kaynaklı olduğu söylenebilir. ( وَطِبْ نَفْسَاً إِذَا حَكَمَ القَضَا ءُ – Kader hüküm verdiğinde gönlünü hoş tut )

İzlandaca: Yine öğrenmesi zor olan bu dil,  32 harfli bir alfabeye sahiptir. Karışık grammer yapısıyla birlikte öğrenmek isteyenleri çabukça bıktırıyor. ( Hvað segirðu gott? – Nasılsın? )

Macarca: O kadar karışık bir dildir ki kendileri, 7 aydır burada yaşamama rağmen hiç anlam veremediğim değişik seslere sahipler. Ses tonları çok değişiyor ve ses tonlaması vermediğin zaman seni anlamıyorlar. En deli olduğum şeydir. Ulan anlamaya çalışın, değil mi? Siz turistler gelip ” Nasilsin ” deyince biz ” What? What?” mı diyoruz? Hahaha hihihi gülüp anlayıp cevaplıyoruz. Neyse çok dert yandım bak yine.  ( Szeretlek: Seni Seviyorum demek, Szia : Merhaba, Hogy vagy: Nasılsın? demek .. gibi gibi )

Arnavutça: Tarihi  geçmişlerinden dolayı birkaç dilin karışımı ve onların düzenlemesiyle oluşan bu dil, oldukça zor diller arasında yer alır. Zaten bir işinize yaramayacak. Öğrenmeseniz kim küser?

Şimdi gelelim zor diller sıralamasından sonra nasıl dil öğrenilir sorusunun cevabına:

İngilizce Öğrenmek İsteyenler:

İngilizce, yıllardır kulağımıza sıkça geldiği için bize öğrenmesi en kolay gelen diller arasında yer alır. Grammer yapısı kolaydır. Çözdüğünüz zaman birkaç dile benzer grammer yapısı olacağından diğer dillerin öğrenileceği konusunda size müjdeleyebilirim.

İngilizce öğrenmek için yapmanız gereken şey öncelikle grammer yapısına başlayıp, cümlelerin nasıl olduğu konusunda bilgi sahibi olmanızdır. Daha sonrasında ise günlük hayatta kullanabileceğiniz eşyalar, duygularınız, planlamalarınız ve işleriniz hakkında kelime öğrenmek olacaktır. Örneğin ben turizmci olduğum için benim adıma öğrenilmesi gereken ana hatlarıyla duygular, mesleğim gereği turizme dair kelimeler ve karşı tarafın bana sorabileceği soruları anlamam adına eşyalar, nesneler oldu. Bende yavaş yavaş geliştirerek, her gün 10 15 kelime öğrenerek şimdi kendimce İngilizce konuştuğumu söyleyebilirim. En azından yüzlerce arkadaşım var yabancı kökenli. Onlarla iletişim sıkıntısı çekmiyorum.

Daha sonrasında öğrendiğiniz kelimeleri doğru şekilde cümleye yerleştirip, pratik yapmak. Bunları yerine yerleştirmek için internette seviyenize göre yazılar okuyabilirsiniz. Gidip A1 Seviyesinde olan birinin B2 okuması elbetteki mantıksız. Bu sebeple seviyenize göre yazılar okuyarak geliştirin. Sonrasında rahatlıkla anlayabilecek seviyeye geldiğinizde bir seviye üstünü okumaya çalışın.

Anlamak adına ve kelimelerin kulağınızda aşina olması için bol bol öncelikle Türkçe altyazılı sonrasında seviyenizin geliştiğini anladığınız anda, İngilizce altyazılı filmler, diziler izleyin. Hem inanın onların dizileri daha güzel bizim yapmacıklardan… İlk başlarda hiç anlamazken şuanda bir diziyi İngilizce altyazılı izliyorum. Arada kaçırdıklarım oluyor ancak illaki anlıyorum ne demek istediğini. Her kelimeyi anlamanız mümkün olmayabilir ancak sonuçta ana diliniz değil.

Daha sonrasında arkadaşlarınız olsun yurtdışından. Bunun için sizlere yazının en sonunda bazı siteler vereceğim, bu sitelerden kendinize arkadaş bulup konuşarak writing ve reading yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Umarım size bu yazıyla faydam olacaktır.

Almanca Öğrenmek İsteyenler:

Almanca, bildiğiniz üzere birçok gurbetçimizin anadili olarak kullandığı ve oldukça zor grammer yapısı olan bir dildir. Bana göre zordur çünkü İngilizce bildiğim için bazen kafam İngilizce grammerine gidiyor ve bazı harflerin tonlamasını yapamıyorum. Karşı tarafında bana ” Bitte?” diye anlamadım diyerek tepki vermesiyle birlikte pek sevmediğim diller arasında yer alır.

Almanca öğrenmek için kesinlikle kursa gidip başlamanız gerekmektedir. İngilizcede fiiller ortada geçerken Almancada sonda geçmektedir. Buda biraz daha fazla kafa çalıştırmak, biraz daha düşünmek anlamına gelir. Almancada en önemli şey yine kelime öğrenmekten gelir. ” Ben Almancayı öğreneceğim arkadaş” diyorsanız, her şeyin Almancasını öğrenmeye çalışın günlük hayatta ki, sonra grammer kurallarına geldiğinizde cümleyi gördüğünüzde en azından ne anlatmak istediğini anlayın.

Kesinlikle kendinize güveniniz olsun. Bebekler neden bilinçsiz yere sobaya değer? Çünkü bilmezler. E dilde öyle. Bilmiyorsun abi. İlla hata yapacaksın. Hep şunu düşünün: bir turist gelse. Türkçe öğrenmeye çalışsa. Hata yapsa, dalga mı geçersiniz ( Evet diyenlerinizi görüyorum, sopalarım sizi 😀 ) , yoksa ona daha doğrusunu öğretmeye mi çalışırsınız?  Yani sizde hata yapınca hemen korkmayın. İlla öğreneceksiniz. Yavaş yavaş olacak bu işler.

Almanca öğrenmek dediğim gibi zor ancak programlanarak kolaylaştırabilecek bir dildir. Sizlere Almanca için söyleyebileceğim şey:

  • Programlı bir şekilde günlük en az 15 20 dakikanızı ayırıp Almancaya çalışın.
  • Almanca altyazılı filmler bulup izlemek.
  • Alman arkadaşlar edinip yeni öğrendiğinizi belirtip pratik yapmak. Konuşurken bilmediğiniz her şeyin Türkçe karşılığını kağıtlara yazıp öğrenmek.
  • Almanca seviyesi başlangıç olan kitaplar okumak.

Böylelikle sizler için mükemmel bir altyapı olacaktır.

İspanyolca Öğrenmek İsteyenler:

En çok öğrenmek istediğim dil İspanyolca. Dinlemesi başka güzel, heyecanı başka güzel bu dilin. 7 Aydır İspanyolla yaşıyorum ancak hiç denemedim öğrenmeyi. Çünkü hiçbir altyapım yok. Deneseydim diyorum bazen ancak artık çok geç olduğunun farkındayım. Yinede İspanyolcayı öğrenmeyi hiçbir zaman aklımdan çıkarmıyorum. Neyse gevezelik etmeyi bırakıp nasıl öğrenilir ondan bahsedeyim sizlere.

İngilizce dili başta kolay, sonradan zorlaşan bir dildir. İspanyolca ise bunun tam tersine başta zor sonrasında kolay olan bir dildir. Öncelikle başladığınızda çok zor gelecek ve sonrasında kolaylaşacaktır. Sonrası da yine size kalmış bir şey. 500 Milyondan fazla insan konuşuyor bu dili. Turizmdeki yeri de çok büyüktür. 

İspanya’nın kültürü bizim kültürümüze benziyor anlatılanlara göre. Kıskançlıklar felan, o yüzden severim İspanya’yı. Öğrenmek istiyorsanız bu dili, yine iyi bir çalışma planınız olması gerekiyor. Yine nesnelerden başlayacaksınız öğrenmeye ve sonrasında yavaş yavaş geliştireceksiniz. Sizlere verebileceğim bazı kaynakların yardımı olacağını düşünüyorum ki bende alacağım en kısa zamanda.

Kaynaklar : Yoğun Metodla İspanyolca ( İnci Kut ) ( İlk 8 9 ünitesinde dil bilgisini öğrenin. 2. Kitaba geçin ) ,   Pimsleur Spanish , Rosetta Stone Spanish

Bu kaynakları kullanırken sadece izlemekle kalmayın, defter kullanın. Deftere not ettiğiniz taktirde 2000  3000 kelime hazneniz olacak. Çözdüğünüz grammer sayesinde, yaptığınız pratikler sayesinde ise çok iyi seviyeye geleceksiniz. Daha sonra yine filmleri altyazılı olarak izleyerek İspanyolca geliştirmemiz mümkün olacak.

Birde dostum var Ziya. Kendisi İspanya’da ikamet etti 1 yıl kadar.  Ondanda yardım almaya çalışıp sizlere buradan bilgi vereceğim.

Umarım yardımım olur öğrenmenizde…

Diğer diller için yorum yoluyla ve ya mail yoluyla bilgi alabilirsiniz…

Dil Geliştirmek İçin Kullanabileceğiniz Araçlar:

interpals.net : Onlarca dilden, yüzlerce milletten insanlar bulunmaktadır. Üye olduktan sonra öğrenmek istediğiniz dilden kişilere yazıp arkadaşlık kurabilirsiniz. Kesinlikle öneriyorum.

VoScreen.com: İngilizce listening geliştirebileceğiniz mükemmel bir araç. Hem İngiliz hemde Amerikan aksanı bulabileceğiniz güzel bir website.

Busuu: Yine birçok dil öğrenebileceğiniz güzel bir yazılım. Kullanmanızı tavsiye ederim. Kelime kasmanıza yardımcı olacaktır.

Deutschakademie.de: Almanca öğrenmek isteyenler için güzel bir kaynak.

E-spanyol.hu/en/tests.php: İspanyolca testlerin ve gramer kurallarının anlatıldığı güzel bir website.

Umarım yazımda sizlere faydam dokunacaktır. Unutmayın: Öğrenmenin yaşıda yoktur, sınırı da…

Geziist.com

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir