Dünya’dan Seyahatlerim

Daha öncelerden yani bundan bi 7-8 yıl önce, seyahat rehberimde yazabileceğim kelime sayısı belkide zorlasam 100’ü geçmezdi. Ancak geçirdiğim zamanda birçok yeri görme ve birçok yeri keşfetme imkanım oldu. Mesela yurt dışına gittim ve birçok yeri gezdim. Farklı tatlar denedim, farklı eğlenceler yaşadım. Farklı eğlenceler deyince hemen şeytani düşünenler olmuştur. Elbette hafif kaçamaklarımız da olmadı değil ancak genelde yaptığımız eğlenceler oyuncaklar, hobiler ve çevreden yana oldu.

Her neyse şimdi sizlere gezdiğim yerlerden birkaç cümlelik girişlerle deneyimlerimden bahsedeceğim:

HaritamBu Harita’da gezdiğim bölgeleri görebilirsiniz. Daha çok yerleri gezdim ancak hepsi aklıma bir anda gelmediği için böyle bir işaretlemeyle sizlere göstermek istedim. Neyse çok konuşmadan asıl konumuza dönelim:

Kayseri: Doğup büyüdüğüm şehrim Kayseri … Daha sonra sizlere zaten detaylıca bahsedeceğim şehrim yazları genelde çok sıcak, kışları ise çok soğuk olan, ücret bakımından çok fazla para duymadan geçim sağlayabileceğiniz, sosyal çevre açısından genelde maalesef yobaz insanlara sahip. Kayserimiz ayrıca sucuğuyla, mantısıyla, pastırmasıyla ve en ilginci zenginleriyle ünlü. Gönül zenginliğinden değil direk maddiyattan bahsediyorum 🙂 . Hiçbir yerde göremeyeceğiniz arabaları burada görmeniz mümkün!

Nevşehir: Genelde ayda bir gittiğim şehirlerden biriydi önceden Nevşehir. Ancak zamanla artık alışagelmiş bir şehir oldu ve gezilecek yerlerin ezberiyle pek cezbediciliği kalmadı. Yazın çok sıcak havasıyla ve Asyalı turistleriyle dikkat çeker. Grup gezilerinde genellikle güvenliğe önem veren gözü çekik kardeşlerimiz burada Balon turizmine ve Kapadokya’yı görmeye gelirler.

Afyon: Genelde bizimle devamlı ” Bizim sucuğumuz daha iyi” muhabbetine giren Afyonlulara buradan selamlar. Sucuğun hası Kayseri’de. Afyon’a defalarca gittim ancak gezilecek öyle güzel, cezbedici bir yeri olduğunu düşünmüyorum. Sokakları genelde dar ( Kayseri’ye göre) köy gibi bir şehir. Pek sevmediğim ve ciddi anlamda sıkıldığım şehirlerden. (Tamam, tamam vurmayın!)

Antalya: Manavgat şelalesine hayran kaldığım ve denizini sevdiğim şehirlerden bir tanesi olan Antalya, insanları genelde turist olduğunu görünce biraz uyanıklığa varıyor. Ayrıca güzel otelleriyle tanıdığım ve sıcaktan bildiğiniz sucuk gibi olduğum şehirlerden bir tanesi. Her şeyi sucuğa bağlıyor gibiyim, takmayın siz. Gidip görmeniz, zaman geçirmeniz gereken şehirlerden. Alanya’yı mutlaka görün. ( Cansu’ya, Gülhan’a ve Esra’ya selamlar. )

İzmir: İsmini duyduğumda heyecanla yerle bir olurdum çocukken. Üniversite yılları gelince İzmir’e bir hayli yakınım ancak öyle çocukluğumda abartılan kadar bir şehir değilmiş. Elbetteki harika bir yaşam tarzı var. Rahatsın bir kere. Güzel gezilecek sahil boyları, çarşıları, güzel alışveriş merkezleri ve harika gece hayatı var ama yinede sanki ben daha fazlasını bekliyordum. Her neyse…

Aydın :  Öğrencilik hayatımla birlikte 3 yıldır yaşadığım bu şehir, küçük ama şirin. Her şey elinizin altında. Fiyat bakımından çok çok pahalı olduğunu düşünmüyorum. Ancak esnaflar sizin şehirdışından okumak için geldiğinizi anlamasın. Her şey bir anda pahalı olabilir sonra. Aydın’a gidenin zaten yaz ayındaysa kesinlikle uğraması gerek Kuşadası ve Didim’e. Bol bol turist görüp dil geliştirirsiniz ve bazı güzel plajlarda güzel güzel zamanlar geçirirsiniz. Ha birde Aydın’daysanız Zeybek Kokoreçten 3 Çeyrek yemeyi unutmayın. Ucuz hemde.

Ankara: 5. ve ya 6. kez gidişim Ankara’ya. Çok büyük bir şehir abi. Ha birde Ankara soğuğu diye bir şey var ki sormayın! Kızılay Meydanı ve Anıtkabir dışında öyle hoşuma giden çok bir şey yoktu. Ha birde kızları güzel doğrusu. Vize almaya gittiğimden dolayı ve devamlı işimin Kızılay çevresinde olduğundan bana resmen nefret getiren şehri gezmeye ilkbaharda gidin derim. Yazın öyle böyle sıcak değil ve kışında öyle böyle soğuk değil. Ortası İlkbahar, demedi demeyin. Dediğim gibi çok fazla abartılacak bir tarafı olmasa da Ankara’nın, yine de güzeldir memleketimin her taşı her toprağı…

Ve Diğer Şehirler : İstanbul ( Niye anlatmadı diye sövdüğünüzü duydum ama unutmayın İstanbul anlatılmaz yaşanır 😉 ) , Mersin , Adana , Muğla , Konya , Balıkesir, Manisa, Antep, Urfa, Maraş, Niğde, Kırıkkale, Bursa ( tam sayılmaz ama İnegölde köfte yedim. O kadar abarttıkları kadar yok. Ha belkide girdiğimiz lokantadan kaynaklı olabilir.)  Ve ismini unuttuğum bazı şehirlerde bu listeye dahil olabilir.

Türkiye’de Gitmek İstediğim Yerler 

Tekirdağ,Bursa,Edirne,ÇANAKKALE, Eskişehir, Ağrı, Trabzon, Giresun,Kastamonu

 

Yurtdışı Gezilerim

Bu konumuzda yine söyleyeceğim gibi çok detaya girmeyeceğim ama burada yinede birkaç bilgi vereceğim. Öncelikle aylarca kaldığım ülke olan Avusturya’yı anlatmak isterim!

bezau-AustriaAvusturya

Hemen aklınıza Viyana tarafları gelecektir belkide. Ancak benim kaldığım yer Viyana taraflarına bir hayli uzak olan Dornbirn taraflarıydı. Yaklaşık 3 ay kaldığım Avusturya’da, harika bir doğaya sahip olduğunu bilmenizi isterim. Ayrıca her yerde Türk görmeniz mümkün. Hatta bazen “Ben Türkiye’de miyim lan” triplerine bile girebiliyorsunuz. Öyle ki ben gittiğimde Almanca öğrenmeye çalışırken, Almanca kurduğum cümleye Türkçe karşılık alıyordum.

Her neyse, eğer benim gittiğim bölgelere giderseniz Au’ya, Bizau’ya, Bezau’ya, Lindau’ya, Kostanz’a, Friedrichshafen ( Yazması çok zor okuması daha zor ) mutlaka gidin.

Ayrıca bilmeniz gerekenler : 

 • €  Para birimi kullanılır.
 • Türk olduğunuzu anlarlarsa pek iyi davranmazlar. ( Almanlar )
 • Otobüs’e biletsiz binip içerden alabilirsiniz, Tren’e binmeden önce mutlaka bilet temin edin. ( Türküz ya hani kontrol olmuyor deriz, olduğunda yakalanırsanız 10 katı bedelinde ceza ödersiniz. Bilin. )
 • Dondurmasını yemeden gelmeyin. Vişneli Yoğurtlu ve Karamelli bir harika! Üstelik €1.25 büyük bir kepçeyle veriliyor.
 • Sıcak bulduğunuzda serinlemek için bol bol havuza gidin yazın. Çok yağmurlu günleri var çünkü. Havuzlar Türkiye’deki kadar pahalı değil. ( €2 – €6  Bütün Gün )
 • Banhouf yani tren istasyonlarında arkadaş edinebilirsiniz. Çok fazla Türk var. Özellikle Dornbirn Banhouf!
 • Havaya KESİNLİKLE ALDANMAYIN!

sealifeAlmanya

Almanya Türklerin çoğunlukla bulunduğu, birçok indirimli alışveriş merkezi bulunan ülkelerden birisi. Mesela market alışverişinde çok farketmese de kıyafette Avusturya’dan daha ucuz olduğu kesin. €100 gibi bir fiyata alacağınız ürünü Almanya’dan € 80’e bulabilirsiniz. Ayrıca Almanya Türklere daha çok alışmış. O kadarda çok sorun etmiyorlar sizi. Avusturya’dan gidiyorsanız mutlaka Konstanz bölgesine gidin. Orada “Sea Life” isimli harika bir balık Dünya’sı var. Çıkışında hemen merdivenlerden yukarı çıkınca çok güzel Türk dönerciler var. Yine sanki İstanbul sokakları havasında geziyorsunuz.

Bilmeniz Gerekenler:

 • Tren kullanın. Genelde her yere yakın.
 • Alışverişte gezmeden almayın.
 • Türkçeyi kolayca konuşabileceğiniz için rahat olun.
 • Yiyecek alışverişinde et alırken tekrar tekrar kontrol edin.
 • Türk marketinden fazlaca alışveriş yapmanızı isterim ancak çok pahalı be abi. Bizim burda 1 liraya aldığımız Çamlıca şişeler bile €1.5 …
 • Sıcaklıklara fazla aldanmayın, hava çok çabuk değişir.
 • Kurallara uymamazlık etmeyin. Ceza yersiniz.

switzerland-politzeiİsviçre

İsviçre’de çok zaman geçirmesem de gösterişli ve her şey fazla düzenli. Kuralcılık ilk kanunları. Örneğin orada öyle kafana göre takılamazsın. Yayalara çok daha fazla saygı göstermelisin yoksa maaşına göre fazlaca gelecek cezalar yersin ( 5 bin € maaşı olana 500 € yazıyorlarsa, 2 bin € maaşa 250 € yazıyorlar. Yani nasılsan ona göre ) . Sonra birde trafikte 20 ile gitmemizi gösteren bir levha vardı. “20 Nedir lan araba stop eder” diye söylendim hatta.

Bilmeniz Gerekenler:

 • Çikolata almadan gelirseniz linç girişiminde bulunurlar. Çikolataları çok iyi. Özellikle bitterciyseniz yaşadınız.
 • Orada çalışanlar çok fazla maaş alırlar nedeni ise çok pahalı bir ülke. Ona göre hazırlıklı olun.
 • Dillerini anlamak için Almanca bilmeniz bazen yetmeyebilir. Çünkü Schwibisch Deutch( Belki böyle yazılmıyor bilmiyorum Şivibiş Doç diye okunduğu kesin ama ) normal Almanca’dan farklı. Amcamın oradaki biriyle anlaşamadığına bile şahit oldum .

İşte böyle. Gezdiğim yerleri elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Kısa kısada olsa uzun versiyonlarını takip ettikçe göreceksiniz. Haydin Hoşça Kalın!

Geziist.com

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir