Dünya’nın En İyi Çikolatası Nerede? Belçika’nın En Ünlü Çikolatası

Çikolata denince şüphesiz akla gelen ilk şey mutluluktur. Benim ise ne gariptir ilk önce aklıma kızlar geliyor. Sınıfımda o kadar çok çikolata hastası var ki, bildiğiniz ciddi ciddi hastalık. Yeni bir bölüm açılsa Hastaneye, boş kalmayacağı kesin diyede bir abartma yapayım ve asıl konumuz olan ” En iyi çikolata nerde ya?” sorusuna dönelim.

Çikolata tarih açısından incelendiğinde 3.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Artık kim yaptıysa, nasıl bir kafayla yaptıysa onları bilmiyorum ancak Dünya’ya yeni bir şey çıkarttığı kesin. Yüzyıllardır çikolata severler sadece bulunduğu ortamlardan temin ederken bazı “çikolata manyakları” sırf bunu elde etmek için ülkelerine bile gitmiştirler.  Sanırım bende bir erkek olarak bu manyaklar arasında yer almaktayım. Geldiğim ilk saniye atladığım çikolata dükkanından ya da marketten temin ettiğim çikolatalardan bunu çıkarttım nedense.

Çikolata nerede en iyi yapılır sorusu bana göre Belçika’dır. Ancak bununla birlikte birçok ülkeninde çikolatası meşhurdur. Mesela: İsviçre, İspanya, Meksika ve Fransa gibi ülkeler …

Öncelikle gidip kendi ellerimle alıp, onlarcasını deneme fırsatı bulduğum ülke olan Belçika’dan bahsedeyim sizlere…

Belçika

belcika-cikolatasi

Belçika girdiğim ilk anda beni kendine bırakan bir ülkedir aslına bakarsak. Zaten insanlarını çok seviyorum. Birde oraya gitme gibi de bir hayalim vardı “milattan önce 500 yılından beri” diyormuşum 😀 .

Her neyse, öncelikle çikolata almak istiyorsanız 2 opsiyoneliniz var. Birincisi çikolata dükkanları, ikincisi ise marketler… Çikolata dükkanlarına girdiğimde aslında bir çikolata sever olarak beklediğimden düşük kaliteyle karşılaştım. Evet çok gösterişli duruyor. Fiyatı da normal gibi görünüyor ancak tat açısından o beklentileriniz bir an düşüyor. Çok çeşit var öncelikle. Bu sizin kafanızı yoruyor. Şöyle ki, ilk girdiğinizde ” Vaay canına” dediğiniz şey bir zaman sonra birinin tadına bakmanızla birlikte kayboluyor. Yerini ise ” Hangisini alsam ki” moduna bağlıyor ve sonra alıp çıkıyorsunuz. Ben arkadaşlarımı dinleyerek marketten almayı tercih ettim.

Siz yinede Belçika Çikolata Dükkan’ından almak istiyorsanız toplamında 3.000 adet dükkan bulabilirsiniz.

Fiyatı biraz daha pahalı ancak tat açısından bence çok güzel! Benim favori çikolata markalarım ise : ” Cote Dor, Hello! ” 

Cotedorhello-cikolatasi

İsviçre

Katı trafik kuralları ve güzel doğasıyla aklımda kalan İsviçre’de gittiğim ülkeler arasında… Ziyaretim boyunca birkaç çikolatasını denedim ancak denediğim çikolatalar “Bitter”‘di. Ancak normal bitterlerden fazlasıyla acı, yani çikolatanın asıl özüyle olan ve gerçek çikolata diyebileceğim çikolatalardı. Ben açıkçası çok beğenmesem de İsviçre çikolatası ile ünlenen 2. ülkedir. Dünyanın ilk sütlü çikolatasını yapan firma olarak bilinen İsviçre, Toblerone ve Nestle’yide içinde bulundurmaktadır.

Ha Unutmadan  Toblerone CANDIR!

toblerone

 İspanya

Henüz gidemediğim ülkeler arasında yer alan, ancak gitmek için can attığım ülkeler arasında yer alan İspanya, Dünya’da çok ünlü olan 2 markayı içinde barındırmaktadır. Ancak yinede çikolatasıyla ünlü bir yer değildir Belçika ve İsviçre gibi …

a-la-taza-cikolatasi

Meksika 

Bilinene göre ilk çikolata yapan ülke olan Meksika, halen ilkel yöntemlerle oldukça güzel çikolatalar üretebilmektedir. Olurda yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp, canlı çikolata yapımı izleyip oradan yapılmış olan çikolataları yiyebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir