En İyi Erasmus Ülkeleri – Şehirleri Nerelerdir?

Merhabalar sayın okurlar. Bir Erasmus öğrencisi olarak belkide gerçekle yüzleşme vakti geldi bu soruyla birlikte. Şu sıralar arkadaşlarımın en çok sordukları soru arasında yer alıyor ” Sence senin kaldığın yer nasıl?” diye. Açık ve net cevaplamak gerekirse 10 üzerinden 3 veriyorum kaldığım şehre. Neden derseniz sizlere yüzlerce neden sayabilirim. Bu nedenle neden sorusunu cevaplamak yerine yüzlerce kişinin oylamasıyla yapılan en iyi şehir cevabını verelim.

Bu oylama tamamen Erasmus öğrencilerince, onların oylarıyla ve onların yaşadığı tecrübelerle verilmiştir. Bu sebeple adil diyebiliriz bu oylamaya. Farklı kategorilerle birlikte yapılan bu oylamanın işte sonuçları..

Genel Olarak Erasmus Kategorisinde

1-) Madrid – İspanya ( 1400 Öğrenci) 

madrid-erasmus

Listenin en başında ismiyle, müziğiyle, genel olarak sanatıyla ve sporuyla gündeme gelen Madrid yer almaktadır. Erasmus öğrencilerinin büyük hazla kaldığı Madrid şehri, güzel konumuyla ve iklimiyle birlikte Erasmus öğrencilerini sevdirmiş olsa gerek.

Oda arkadaşım bir İspanyol ve kendisi oranın öğrencilerin orayı tercih ederek hata yaptığını söylüyor. Çünkü fiyatın yüksek, yaşamın standart ve sıkıcı bir gece hayatı olduğunu belirtiyor.

2-) Oulu – Finlandiya

Muhteşem eğitim sistemiyle birlikte dikkatleri üzerine çeken Finlandiya, yaşam olarak standartların çok çok üstünde şüphesiz. Ancak soğuk havasıyla birlikte öğrencilerin İLLALLAH dediği yerler arasında. Ancak konu eğitimse, gözünüz kapalı FİNLANDİYA şüphesiz!

3-) Lizbon – Portekiz

Renklerin dansı Lizbon’da hayat daha canlı. Avrupa’nın en köşesinde bulunan Portekiz’in ünlü şehri Lizbon, öğrencilere göre harika bir ortama sahip. Farklı kültürler ve arkadaşların bulunduğu Portekiz, konumu nedeniyle seyahat sever öğrenciler için uygun olmasa da yinede sevilen yerler sıralamasında 3.konumda yer alıyor.

Liste ise şu şekilde devam ediyor > Vilnius – Sevilla – Porto – Barselona – Budapeşte – Prag – Regensburg


Konaklama Fiyatları ve Konaklama Bulma Kolaylığı Kategorisi

1-) Brno – Çek Cumhuriyeti

brno-erasmus

Çek Cumhuriyetinin küçük ve güzel şehirleri arasında yer alan Brno, tam bir öğrenci şehri. İnsanları Prag’a göre daha cana yakınlar. Brno 1 gün içerisinde gezilebilecek yerlerden bir tanesi.  Oylamalara ve araştırmalara göre de öğrenci için en uygun ve en hızlı şekilde konaklama yeri bulabileceğiniz şehirlerin başını çekmekte.

2-) Oulu – Finlandiya

Yine Oulu şehrini listenin ikinci sırasında görüyorsunuz. Finlandiya’nın öğrenciler için en ucuz konaklama bulabilecekleri yerler arasında yer almaktadır. 500 €’luk Türkiye hibesine göre normal fiyattan bulabilirsiniz.

3-) Vilnius – Litvanya

Öğrencilerin büyük çoğunluğunun memnun olduğu, memnun olmayanların ise 1 gün içerisinde rahatlıkla başka yer bulabileceği Vilnius, kolaylığı ve uygun fiyatıyla birlikte listenin 3.sırasında yer alıyor. Buradan Erasmus arkadaşım Rahmi’ye selamlar. Kendisi de bu şehirde uygun konaklama imkanı olduğundan bahsetmişti.

Liste ise şu şekilde devam ediyor > Wroclaw – Granada – Poznan – Coimbra – Salamanca – Regensburg – Prag


“Yaşam Maliyetine Göre” Kategorisi

1-) Bologna – İtalya

bologna-erasmus

Açıkçası İtalya şehrinin ilk sıralamayı bırakın, ilk 3’te yer alacağını düşünmüyordum ancak oylamalara göre en iyi yaşam Bologna’da yer almaktadır.  İtalya 1.grup ülkelerde yer aldığı için Erasmus 500 € vermektedir. Bu demek oluyor ki, İtalya’ya giden birisi 500 € gibi bir rakamla çok rahatlıkla geçinebilmekte.

2-) Roma – İtalya

Roma, yine öğrencilere göre en iyi yaşam standartları olan, 500 €’nun rahatlıkla yettiği şehirler arasında yer almaktadır. 2. listede yer alan Roma, beni bile şaşırttı doğrusu. Bu yazımı araştırırken aklımdan ” hemen şu biletlere bi bakınayım” dedirtti.

3-) Milan – İtalya

En çok şaşırdığım, modanın kalbinin gümbür gümbür attığı yer Milan. Milano’da amcam var sözü yankılanırken, çok aşırı pahalı olacağını düşünürdüm her daim. Ancak öğrencilerin görüşlerine göre pahalı değil, tam tersine güzel bir şekilde geçinebileceğiniz bir şehir.

Liste işe şu şekilde devam ediyor > Oulu – Gent – Leuven – Barselona – Regensburg – Lubliyana


“Gece Hayatı” Kategorisi

1-) Budapeşte – Macaristan

chain-koprusu-budapeste

Yaşadığım ülkenin başkentinden kendi fotoğrafımı koymazsam olmazdı. Gece hayatı konusunda tartışmasız en iyi yerler arasında yer alan Budapeşte, öğrenciler arasında da EN İYİ olarak seçilmiş. Başlıca nedenine gelecek olursak, ucuz olması ve bitmiyor olması. Gerçekten de bitmeyen geceleri var. Saatin nasıl geçtiği hakkında en ufak fikriniz olmadan sabah oluyor. Kulüplerin her zaman alternatifi var. Partinin her hangi bir günü yok. Bana da sorsalardı, şu 2 yıl içerisinde gördüğüm en iyi gece hayatı olarak BUDAPEŞTE derdim.

2-) Salamanca – İspanya

İspanya’nın yaklaşık 150 bin nüfusuna sahip olan Salamanca, öğrencilerin bir arada toplandığı yurtlar sayesinde güzel bir gece hayatına sahip. Fiyat olarak Budapeşte kadar olması imkansız olsa da, Avrupa standartlarının altında fiyatıyla öğrenciler için güzel bir ortam sunmaktadır.

3-) Poznan – Polonya

Soğuk havaların hakim olduğu Polonya’nın, biranın sudan ucuz olduğu yerlerden olan Poznan şehrinde gece hayatı öğrenciler için mükemmel. Az parayla çok eğlence istiyorsanız, ortamınızda uluslararası öğrenciler bulunsun istiyorsanız durmayın koşarak gidin. Poznan tam size göre. Bende bir uğrayayım diyorum. Bakalım kısmet 😛 .

Liste ise şu şekilde devam ediyor > Varşova – Coimbra – Brno – Krakow – Prag – Wroclaw – Bologna


Aktiviteler Kategorisi

1-) Oulu – Finlandiya

oulu

Sabahtan beri ismini duyduğunuz Oulu şehrini merak ediyorsunuz biliyorum. Bende merak ediyorum açıkçası. Etkinlikler aslında Erasmus’un vazgeçilmezi. Bir etkinliğe yabancı arkadaşlarınızla gittiğinizde unutulmaz anılara sahip olacaksınız şüphesiz. Finlandiya’nın Oulu şehri etkinlikler ile birlikte öğrencilerin şiddetle önerdiği ve listede birinci sıraya taşıdığı şehir… Gideceklere selam ( Yer ayırın bende atlayıp geleyim 🙂 )

2-) Cadiz – İspanya

İspanya zaten bilindiği üzere sanat, müzik ve danstan ibaret. Cadiz’in bu listede almasına şaşırmazken, birçok festivale gitmenizi şiddetle öneriyorum. Boğa festivaline gidip dönememe ihtimaliniz var, demedi demeyin 🙂 .

3-) Lubliyana – Slovenya 

Merkezi konumu sayesinde yüzbinlerce turisti kendine çeken Lubliyana, etkinlikler ile öğrenciler tarafından en çok aktivitesi olan yer oylamasında üst sıraya taşınmış. Hiç bulunmasam da listemde bulunan bu şehrin bu denli aktivitesi olduğunu bilmiyordum.

Liste şu şekilde devam ediyor > Lizbon – Porto – Barselona – Regensburg – Vilnius – Valencia – Poznan


Yaşam Kalitesi Kategorisi

1-) Valencia – İspanya
Louis Vuitton Round Robin 2
Louis Vuitton Round Robin 2

Yaşam kalitesine göre sıralamayı görünce, liste gelmeden daha tahmin etmiştim İspanya olacağını. Valencia, harika konumu ve muhteşem doğasıyla birlikte öğrencileri kendisine mest etmiş. Birçok ünlü şehri geride bırakarak ilk konumda yer alıyor. Eee okulunuzun anlaşması varsa, kaliteli bir şehirde yaşamaya hazırlanın!

2-) Lubliyana – Slovenya

Başkent Lubliyana, öğrencilerine kaliteli yaşam sunmuş olsa ki, oylamalarda Paris, Brüksel, Amsterdam gibi şehirler yerine görebiliyoruz. Küçük ve kaliteli yaşamını yakından tanımak isteyenler bu şehirde yaşayanlar tarafından en iyiler arasında gösterildiğini bilmeli.

3-) Sevilla – İspanya

Az öncede bahsettiğim üzere İspanya kaliteli yaşam sunan, ancak ekonomi açısından öğrencileri zora sokan ülkeler arasında. Kaliteli yaşam denince akla gelen İspanya-Portekiz, Sevilla şehri sayesinde ilk üç sırada 2sini almış durumda.

Liste şu şekilde devam ediyor > Gent – Regensburg – Cadiz – Oulu – Barselona – Madrid – Lizbon


EN İYİ ÜNİVERSİTE KATEGORİSİ

1.) LEUVEN ( BELÇİKA ) 

party-leuven

Daha önceden ziyaret ettiğim ve birçok erasmus öğrencisinin bulunduğu bu şehir, gerçekten görülmeye değer. Görülmeye değer olduğu gibi kalitesiyle Avrupa’da en iyi okul kategorisinde 1. sırada yer almaktadır. Birçok fakülteden öğrencisi bulunan Leuven şehrinin aslında gece hayatıda çok güzel. Daha önce Leuven gece hayatı olarak konumda detaylı olarak bahsetmiştim. Leuven hakkında bilgileri oradan bulabilirsiniz.

Peki ya Neden Türkiye’den hiçbir üniversite yok?

  • Türkiye gece hayatı bakımından Erasmus öğrencilerine hitap etmiyor.
  • Türkiye’de dil geliştirebilecek bir ortam yok. Türkçeye karşı ilgi yok denilecek kadar az.
  • Türkiye ucuz gibi görülse de, yabancı öğrenci olduğu için fiyat politikası değişiyor.
  • Türkiye yurtdışında güvenli bir yer olarak bilinmiyor. Aksine her gün her sokağın bombalandığı yer gibi biliniyor.
  • Türkiye taciz edilen kızlar, çok evliliğin yapıldığı ülke ve dine karşı ırkçı olarak tanımlanıyor.

Türkiyemize gelen öğrencilerimize GÜZEL davrandığınız için teşekkürler Türkiyem.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

Kaynak : Erasmuscity.uniplaces.com

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir