Erasmusun Faydaları Erasmus Ortamı Nasıldır?

Erasmus ile gitmiş biri olarak sizlere anlatacak yüzlerce faydasından sadece birkaçından bahsedeceğim. Erasmusun asıl amacı nedir ve Erasmus ile neler mümkündür bu yazımızda onların detaylarına gireceğim. Öncelikle Erasmus, Üniversite hazırlık 2.sınıf itibariyle mümkün olan 4 ile 11 ay arasında değişebilen öğrenci değişim programıdır.

Erasmus öğrenci değişim programının amacı öncelikle yeni kültür öğrenme, dil geliştirme ve yeni insanlar tanıyarak bakış açısı genişletmektir. Peki ya gerçekten öyle mi?

Bence tamamen size göre değişebilecek bir şey bu! Neden derseniz:

Erasmus ile şayet gidiyorsanız ve henüz ülke seçmemişseniz her şeyi çok güzel araştırmalısınız. Gideceğiniz ülke ile birlikte amacınızı çok iyi belirlemelisiniz. Amaç neyse araç o olmalıdır Erasmusta ki zevk alabilesiniz. Örneğin bir yabancı ülkeden her gün parti hayali kurarak Türkiye’yi yazan biri büyük bir hayal kırıklığı uğrayacaktır. Ancak derslerden AA alayım ortalamam tavan yapsın, 1 yıl yatayım diyorsanız Türkiye tam bir isabet olacaktır onlar için.

Ancak gelelim bizlere…

Amacınız Nedir?

Parti, Ortam, Kızlar, Alkol ve Seyahat…

Erasmus her ülkesinde zaten kendine göre bir ortamı ve partisi vardır. Bu sebeple genel olarak gittiğiniz yerlerde parti ve ortam konusunda çok zorluk çekmeyeceksiniz. Ancak Varşova ( Polonya ), Leuven ( Belçika ), Krakow ( Polonya ), Berlin ( Almanya ) gibi şehirler bu ortamlar için tam tamına uyumludur. Özellikle Polonya ülkesi bu ortamlara daha uyumlu. O yüzden hiç mi hiç sıkıntı yaşamayacaksınız. Seyahat konusuna gelecek olursan, Ryan Air ve Wizz Air gibi ucuz şirketler sayesinde rahatlıkla her yere gidebilirsiniz ucuz fiyatlara…

Ortalamamı Yükseltip Paşa Gibi Döneyim…

Macaristan, Polonya, Estonya ve Letonya bu amaç için biçilmiş kaftan. Genelde hocalar kasmaz. Birkaç sunum ile birlikte sizlere güzel puanlar verirler. Konuştuğunuzda BA olan notunuzu AA’ya çıkarırlar. Devamsızlıktan koyarım gibi tehdit edip AA ile geçirirler gibi efsaneleri burada görmeniz mümkündür. Şayet ben görüyorum. Gayette güzel görüyorum.

Ucuz Olsun, Seyahate Param Kalsın…

Kesinlikle Macaristan, Polonya, Litvanya, Bulgaristan, Sırbistan ve ya Letonya gibi ülkelerden birine gidin. Çok para harcamadan güzel güzel seyahat edersiniz. Böylelikle pişmanlık çekmeyeceksiniz. Gayet güzel ortamlarınız olacaktır.


Benim ortamım nasıl?

Erasmus, hayatınızda kesinlikle bir daha yaşayamayacağınız imkanları sunan, çok deli bir program. Kaçamak aşklar, çapkınlıklar, ayyaşlar, değişik kültürler, ucuz seyahatler, lüks hayatlar ve her şeyi bir anda nasıl göreceğiniz konusunda sizlere garanti verebilirim. Ancak dediğim gibi ülkeden ülkeye değişebilecek kriterler olabilir.

Ben Macaristan’ın Veszprem şehrinde yaşıyorum. Nasıl memnun musun sorusunun cevabı halen ortalarda yer almakta. Çünkü gelmeden önce çok şey hayal ediyordum. Ettiğim hayallerden geri kaldım ancak yinede çok güzel, unutulmaz anlar yaşadım. Seyahatlere çıktım, arkadaşlar edindim, çapkınlıklar yaptım ve şuanda sıradan gelmeye başlayan bir Erasmus hayatım var. Ancak diğer ülkedeki arkadaşlarımla iletişimdeyim ve onların dediğine göre harika bir ortamları var. Halen bitmeyen mükemmel enerjisi var.

Parti konusuna değinecek olursam, arkadaşlarınıza göre değişir ancak dış mekanda haftada 2 ile 4 gün arasında parti olmaktadır. Benim ilk dönem haftada 5 parti günüm oluyordu ancak bu dönem haftada 1e indirgedim. Eskisi kadar zevk almıyorum anlayacağınız.

Ancak dil seviyem 2 seviye arttı ve ekstradan 4 ülke gördüm 8 ay içerisinde. 15 farklı şehir gezdim. Güzel zamanlar geçirip, güzel ortamlar gördüm. 8 Farklı ülkeden arkadaşlarım var. Her yerden davetliyim …

Bu şekilde geçen bir Erasmus hayatım var ve bunlar henüz %1i bile değil diyebilirim ..

Şimdilik yazım bu kadar ancak devamını getireceğim . Sorularınız için yorumu ve ya mail adresimi kullanabilirsiniz…

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir