İlk Couchsurfing Maceram ile Couchsurfing Nedir Anlatacağım

Couchsurfing yani Avrupa’da bedava konaklama imkanı olarak görülen büyük bir portal. Ancak algıladığınız şey o kadarda nankör bir sistem değil. Evet belki paradan biraz kar edeyim çabasıyla giriyorsunuz couchsurfing sitesine ancak sitenin size kattıklarını görünce kendinizi alıkoyamayacaksınız kullanmaktan.

Daha önce sizlere couchsurfing nedir diye anlatmıştım. Şimdi sizlere ilk yaşadığım macerayı anlatacağım. Ayrıca birde size neler katacak ondan bahsedeceğim.

Öncelikle Avrupa keşfiyle başlamışsanız seyahatinize, para açısından çok farklı sıkıntılar çekebilirsiniz. Tabii ayrıca büyük bir bütçe ayırmışsanız orasına bir şey diyemem.

Biz öğrenciler, backpacker seyahat severler ve az bütçeli gezenler tercihlerimizi hep hostelden yana kullanırız. Hosteller ucuzdur ve lokasyonları genel bazda iyidir. 

Peki ya gelin soralım : ” Neden couchsurfing yapmalıyım? ” diye.

 • Para harcamadığınız için, hostele ödeyeceğiniz ücrete başka şeyler yapabilirsiniz. ( Beklediğiniz kısım buydu sanırım 😀 )
 • Hostunuz ile birlikte iletişim kuracağınız için güzel bir dil pratiği yapmış olacaksınız.
 • Hostunuz size ( kişiye göre değişiyor ) bedava yemek imkanı sunabiliyor.
 • Hostunuz size ( kişiye göre değişiyor ) şehri gezdirerek rehberlik sağlar.
 • Hostunuz sayesinde genel olarak gittiğiniz ülkenin kültürünü öğrenebilirsiniz.

Daha bir sürü sayılabilir. Şimdi gelelim benim macerama;

Mayıs ayı gibi Brüksel’e gidelim birde oradan Paris yapalım diye çıktık yola. Ancak bütçe öyle herkeste çok fazla yoktu. Ayrıca defalarca dillendirip anlattığımız couchsurfing sitesini de denemek istedik. Brüksel’de bulalım, sonra Paris’ten buluruz dedik.

Ben tek başıma gönderdiğim 100 mesajdan sonra bıktım. 100 Kişiye mesaj gönderilir mi? Ben gönderdim. Ancak referans sayımın yetersiz, profilimin dolu olmadığını görenler ise beni direk reddettiler.

Hal böyle olunca, bizde gideceğimiz arkadaşlarla fake yol ile referanslar attık. Ne kadar etik bilemem ama biz yaptık 😛 . Daha sonrasında baktım erkek halimle olacak gibi değil, kızlara yazdırayım dedim.

Planım tıkırında gitti ve birkaç host bulduk bile Brüksel’de. 5 Kişiydik. 2 kişi bir evde, diğer 3 kişi bir evde olacak şekilde ayarladık her şeyi. Daha sonrasında ise Paris’ten bulduk. Paris’te bulmak hiç kolay değil!

Paris Couchsurfing
Paris Couchsurfing

Neyse, gün sayıyoruz artık gitmeye. Gitmemize 1 gün kalası Brüksel’de bize hostluk yapacak olan bir adam daha fazla yapamayacağını söyledi. Böylelikle, Brüksel’de evsiz kalmış olduk.

Bizde artık ev kiralama sitesini bilirsiniz: Airbnb… Oradan bi ev bulup kiraladık 3 kişi için. ( Günlük 30 € / Kişi başı : 10 € )

3 Gün Brüksel’de takıldıktan sonra Paris’e geçelim dedik. Paris’te şansımız olsa gerek, efsane bir hosta sahiptik.


Hostluk yapan Jimmy isminde Fransız öğrenciydi. Aynı zamanda çalışıyor, hazırlayacağı tezler için araştırmalar yapıyordu. Bu nedenle çok meşguldü.

Jimmy bize ne sağladı :

 • Anahtar verdi.
 • Evimizin rahatlığı gibi hissetmemiz için her şeyi sormadan kullanabileceğimizi söyledi.
 • Arkadaşının doğum gününe katılabileceğimizi söyledi. ( Katılmadık )
 • 3 Gün için Paris nasıl gezilir planını çizdi.
 • Temiz havlular verdi. ( Her ev sahibi yapmıyor genelde kendinize ait olanı kullanıyorsunuz.)
 • 2.gün işten geldikten sonra bizi bir güzel Paris’i kabaca gezdirdi.
 • Fransa ve kültürleri hakkında bizlere kitap hediye edip, sözlü olarak anlattı.

Malumunuz, siz seyahat severler olarak bilirsiniz ki, çok gezdiğinizde para biriktirmek için kendinizi idare edecek yemekler öğreniyorsunuz. Bende öğrendiklerimden bir tanesini Jimmy’e yaptım. Bu jest bizim arkadaş olmamızı sağladı ve kendisi daha bi sıcakkanlı oldu.

Yemekteki menümüz: Özel Makarnam , portakal suyu ve evde özel yapılmış rose şarap ve arkadan muhteşem edalarıyla Fransızca şarkılar…

Couchsurfing Nedir

Şimdi yukardaki fotoğrafa bakıp ” ulan adama makarna yapmışsın ” demeyin 😀 . Yanına özel soslu, kremalı tavuk yaptım. Makarnayı makarna yapan şeyi yaptım yani 😛 . 

Daha sonrasında ise gezimiz için başka rotalara yol almak için hazırlanıp çıkarken, hatırlayabileceğimiz harika anılar bıraktık arkamızda…

Güzel Paris gezisinin bize telefonumun sayımına göre 120 KM’ye ( 3 günde ) patladığını, benim toplamda 1 haftalık gezi sonrası 5 kilo vermeme ve normalde planladığımız paranın % 30’unu cebimizde kalmasını özet olarak geçebiliriz.

Beni Facebooktan veya İnstagram adresimden takip edebilirsiniz.

Diğer fotoğraflarım:

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir