İnnsbruck Gezi Rehberi – Avusturya

İnnsbruck, Avusturya’nın batısında bulunan 120 binden fazla nüfusa sahiplik eden bir şehirdir. Avusturya’ya daha önceden gidenler, etrafının dağlarla çevrili olduğunu iyi bilirler. Bende bu bilenlerden birisiyim aslında. Eşsiz manzara katan dağları İnnsbruck şehrinde daha bir başka.

Kışın kayakçıların tercihi olan bu şehir, eski zamanlarda ( 1964 – 1976 ) 12 yıl kadar kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Kış aylarında kayağıyla ziyaretçi çeken Innsbruck şehri, yazın ise doğa severlerin ve golf sporcularının tercihidir. 

Yukarıda göreceğiniz afilli dağın ismi Nordkette‘dir. Şehre ayrı bir hava katann Nordkette, Innsbruck şehrinin sembolleri arasında yer almaktadır.

Ne Zaman Gidilir?

Yazın ayrı bir tadı, kışın ayrı bir tadı var bu şehrin. Dedik ya başta, bu şehrin mevsimine göre cilvesi var ziyaretçilerine. Kışın giderseniz eşsiz Nordkette manzarasıyla sarılı şehirde, soğuk kış demeden adımlarınızı atarken, yazın o güzel kuş sesleriyle çevreli doğasını keşfedersiniz Innsbruck’un.

Kayak ve Innsbruck

Kışın kayağın merkezi haline gelen İnnsbruck şehrinde, Axamer Lizum kayak merkezi oldukça tutulmaktadır. Plan ve şema halinde sizlere sunulan ve büyük bir ilgi duyan bu kayak merkezine gelen turistlerin genel olarak ekonomik durumları iyi.

Innsbruck çevresinde 270 kilometre uzunluğunda pistlere sahiptir. Ayrıca 8 farklı kayak merkezi bulunmaktadır.

Kayak merkezlerinde kayma ücreti 18 ile 36 EURo arasında değişmektedir. Bu fiyat ise günlük fiyatlardır. 

ski-avusturya

Şehirde Ulaşım Nasıl?

Şehirde modern şehirlerin sıkça tercihi haline gelen tramvay kullanılmaktadır. Yine burada da tramvay kullanılmakta olup ücreti 1.6 EUR’dur.

Siz ben ölümüne gezerimcilerdenseniz, 22 EUR veriyorsunuz ve 22 Eur ile tüm müzeler, teleferiklerden yararlanıyorsunuz. Teleferik ücreti zaten tek başına 11 EUR, bilesiniz.

Ayrıca taksi açılış ücreti 5 EUR burda. Yani Taksiden uzak durun.

Konaklama

Otelde konaklamak isteyenler için günlük 50 ile 150 EUR arasında değiştiğinden bahsetmek isterim.

Hostel içinde fiyatlar yine 20 ile 40 EUR arasında değişmektedir. Hepinize hayırlı seyahatler!

İyi günlerde kalın…

( 101 Avrupa Şehri Kitabı, gezi blogları ve Wikipedia’dan alıntılara yer verilmiştir…)

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir