Kayseri Yemekleri Kayseri’nin Hangi Yemeği Meşhur

Bir Kayserili olarak bu konuyu yazarken canımın çektiğini belirtmek isterim. Kayseri yemekleri Anadoluyu tanıtabilecek muhteşem yemeklerden oluşan bir mutfağa sahip.

Kayseri deyince aklınıza ilk “cimrilik” geliyor olabilir. Üniversite hayatım boyunca duyduğum tepkilerde bu yöndeydi. Ancak şunu söyleyebilirim ki, bu görüş nereden çıkmış hiçbir fikrim . İnsanlarımız çok paylaşımcı ve yardımseverdir özünde. 🙂

Tamam bu kadar Kayseriyi övdükten sonra şimdi mutfakta neler var haydi inceleyelim.
Kayseri gezilecek yerler için tıklayınız!

1-) Kayseri Sucuğu

Sucuk denince akla gelir, benim şehrim. İzmir’e ilk geldiğimde, sucuk satan bir esnafla konuştuğumda 5 TL’ye bile sucuk olduğu ( 4-5 yıl önce kadar ) söylemişti. Kayseri’de şunu söylemeliyim ki, tavuk sucuk bulamazsınız. Haliyle 5 TL’ye sucuk olmaz. Muhteşem baharatıyla, mangallarda “cooos” sesiyle ve o etrafı saran muhteşem kokusuyla sizi kendisine aşık edecek. Memleketinize dönerken almayı unutmayınız. Sucuk fiyatı ise günümüzde : 25 – 60 TL / kg arasında değişmektedir.

2-) Çemeniyle Ün Salmış Pastırma

Pastırma, Kayseri’den sorulur. Tek ve net, rakipsiz bir cümle oldu. Evet, çünkü ben Kayseri dışında bir yerde pastırma yediğimde, yediğim pastırmanın tadını alamıyorum. Sizde gittiğinizde, en azından tadın. Tattığınız zaman demek istediğimi anlayacaksınız. Fiyata gelirsek : 40 – 90 TL / kg arasında değişmektedir.

Alırken, az yağlı pastırmayı tercih edin. Pastırmanın yağsız olanı, pekte tercih edilmemektedir. Sizde alacak olursanız ki, az yağlıyı tercih edin derim.

3-) Kayseri Denince Akla Gelen Mantı

Kayseri Mantısı olarak satılan tüm mantıları unutarak gelin Kayseri’ye. Çünkü siz henüz Kayseri’de mantı yemeden mantı yemişseniz, aslında mantı yemiş sayılmazsınız. Kayseri mantısı, küçük ve orta boyutlu olarak yenir.

Restoranlarda genel olarak yenilen mantı, bizlerin yaptığı ve yediği mantıya göre daha büyük ve sossuz. O yüzden, özel soslanmış küçük boyutlu Kayseri mantısı yemeden, Kayseri’den gitmeyin!

4-) Amerika’nın Lazanyası varsa, Kayseri’nin Yağlaması var!

Yağlama, Kayseri’nin en çok yenilen yemekleri arasında yer almaktadır. Lazanya ile benzerliği ne kadar tartışılsa bile, Kayseri’de yapılan yağlamada kullanılan hamur ve katmer onu özel yapar. Kayseri’de gün gün yemek programınız varsa, mutlaka yağlamayı da listenize ekleyin.

Kayseri sofrası gördüğünüz üzere bu şekilde. Daha sayamadığımız çok şey olmasına rağmen, bunlar en başta gelen ve iddia ediyorum, en iyilerinin olduğu şehir. O yüzden mutlaka Kayseri’de bunları deneyin.

Facebook’ta Bizi Takip Edin!

Afiyet olsun!

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir