Sırbistan Nikola Tesla Müzesi İcatlar Giriş Ücreti

Sırbistan müzesi denilince akla gelen Nikola Tesla müzesi en son ziyaret ettiğim müze olarak tarihe geçilsin. Geçtiğimiz aylar gittiğim Sırbistan’da en sonunda yapmak istediğim şey kısmet oldu da Nikola Tesla müzesine gidebildim.

Sabahtan beri Nikola Tesla diyorum ama kimdir peki bu asıl yazılışı ” Nicola Tesla ” olan adam , gelin şöyle bir tanıyalım.

Nicola Tesla

Yatıp kalkıp bu adama dua edeceğimiz birisidir Nicola Tesla. 1856 yılında doğan Nicola Tesla, müthiş zekasıyla bilinen mucittir. Zamanında değeri bilinmeyen harika bir mucit. Gittiğimde hiçbir bilgim olmadan gitmek istemedim. O yüzden biraz araştırdım internetten. Okuduklarım ve öğrendiklerim arasında o kadar çok şey var ki, inanamazsınız.

Size tek cümle ile açıklayayım ne demek istediğimi; günümüz 2016 yılında akıllı telefonlarımız var. Bu teknoloji bize ulaşalı en fazla 7-8 sene oldu. Peki ya şimdi size aslında akıllı telefonda kullanılan fikri 1901 yılında Nicola Tesla’nın bulduğunu söylesem?

Tamda öyle, yazının devamında ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Elektriğin mucidi olan Nicola Tesla, günümüz teknolojisininde mucididir. Kumandanın icadı bile. Abartmıyorum, vallahi öyle.

700’e yakın patentli ürünü olan Nicola Tesla, hiçbir ödül almadan bir otel odasında FBI bilgisinde ölü olarak bulunmuştur. Çok yakın dostları olmasına rağmen, yalnız ölmesi değer görmemesi insanoğlunun çok nankör olduğunu gösteriyor.

Nicola Tesla Hakkında Herkesin Bilmediği Şeyler:

  • Fotografik zekası sayesinde gördüğü hiçbir şeyi asla unutmazdı. Çok büyük kitapları dakikalar içinde okur, gördüğü insanın, yapının, maddenin ve ya herhangi bir şeyin ilk nerede gördüğünü hemen hatırlardı.
  • Edison ile muhteşem bir yarış içindeydi. Aralarında birçok kavga yaşandı. Ancak bu hiçbir zaman yüz yüze yansıtılmadı.
  • Çok komik ve zekice esprileri vardı. Etrafında bulunanları çok çabuk şekilde güldürebilen bir insan olduğu için çok arkadaşı vardı. Ancak ölürken yalnız öldü.
  • Doğdu gece, yıldızların ardı arkası kesilmeyen şekilde kaymasıyla yeryüzü aydınlanmıştı. Bu yüzden ailesi “Aydınlık Çocuk geliyor.” şeklinde tanımlamıştı.
  • Budapeşte şehrini çok sevdiği için orada çalışmaya giden Tesla, kendisini Almanlara göstermişti. Ancak Almanlar fikirlerinin sadece rüyadan ibaret olduğunu düşünüp reddettiler. Tesla, kazandığı paralar ile birlikte Amerika’ya gidip orada yaşamaya başladı.

Nikola Tesla’yı tanıdığımıza göre, şimdi gelelim Nikola Tesla Müzesi detaylarına:

Nikola Tesla Müzesi

Müze Adresi: Krunska 51, 11000 Belgrad, Sırbistan
Ziyaret Günleri: Salı – Pazar (Pazartesi günleri kapalı)
Ziyaret Saatleri: 10:00 – 18:00 arası açık.
Giriş ücreti: 500 Dinar (12-15 TL)

Müzenin içinde neler var diye merak ediyorsanız; en önemlisi Nikola Tesla var. Evet yanlış duymadınız Nikola Tesla’nın külleri bu müzede.

Yüzlerce Nikola Tesla müzesi bulabilirsiniz ancak gerçek olanı, en büyük olanı burası. Kendi giydiği kıyafetlerden, icatlarına, annesinin ördüğü işlemelerden, mektupları burada bulunmaktadır.

Nikola Tesla kıyafeti

Son gittiğimde ziyaret ettiğim müzeden çektiğim fotoğraflardan biride bu. Kıyafetlerini incelerken, orada bize tanıtan müze rehberi kendisinin her zaman çok düzenli giyindiğini söyledi.

Yukarıda çok büyük bir şey iddia ettim. Dedim ki 1901 yılında tüm teknolojilerin başlamasına neden olan bir buluş icat etti. Şimdi size bir fotoğraf ile onu açıklayayım…

Elektriği icat eden adam Nicola Tesla

Yukarıda gördüğünüz icat, 1901 yılında bulunan ilk Wi-Fi teknolojisi. Tesla’nın tek hedefi tüm Dünya’nın ücretsiz şekilde aydınlatılmasıydı. Bunun üzerine çalışmalar yapıyordu. Çalışmalarına göre elektrik bir yerde toplanacak ve herkese ücretsiz dağıtılacak. Hiçbir kablo olmadan herkes elektriği kullanabilecekti. İşte bu alet, o icat. Ellerinde bulunan lambanın kablosuz, temassız çalışma olasılığı %0 değil mi? 

İşte öyle değil. Orada bulunan elektrik akımı, uçlarına temassız bir şekilde ulaşıp yanmasını sağlıyor. Günümüze gelen teknolojinin temeli ise bu modelden alınmadır.

Şimdi bana soruyorsunuz ki: O zaman neden biz yaklaşık 120 yıldır elektriğe para veriyoruz diye. Bende size sadece gücün büyük Dünya ülkelerinde olduğunu ve onların izni olmadığı için bu projenin tekrar yapılamayacağını açıklayayım.

Daha fazla icatlarını görmek için mutlaka gitmeniz gereken müzeye Türkiye’de de olduğu gibi Pazartesi günleri gitmeyiniz. Kapalı olacağı için çok üzüleceksiniz. Belgrad’a gidip burayı görmeden gelirseniz yazık sizlere.

Ayrıca Belgrad gezilecek yerler yazımızdan Belgrad’da nereleri görmeniz gerektiğini anlattım.

Umarım beğenmişsinizdir, iyi gezmeler.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir