Tac Mahal Hakkında Birbirinden İlginç 10 Bilgi

Yazıma başlamadan önce öncelikle söylemeliyim ki, bir gezi sever olarak en çok araştırdığım yerlerden bir tanesidir Tac Mahal . Herkes, hakkında azda olsa bir şeyler duymuş, efsanelerinden esinlenerek yapılan filmleri görmüşsünüzdür.

1632-1654 yılları arasında inşa edilen Tac Mahal nerede?

Tac Mahal, gerçekten duyduğunuz deyimlerdeki gibi; fakiriyle ünlü Hindistan‘ın Agra şehrinde bulunmaktadır. İslamiyet açısından düşünüldüğünde en çok öneme sahip eserlerden bir tanesidir, Tac Mahal.

1983 Yılı itibariyle ise UNESCO tarafından korunan miraslar listesi arasında kendine yer bulmuştur. Peki bu efsanevi eserin altında yatan enteresan bilgiler nelerdir?

Hadi inceleyelim…

1-) Şah Cihan ve Mümtaz Mahal

tac-mahal-2-min

Şah Cihan, eşi Mümtaz Mahal’a gerçekten çok aşıktır. 14. Çocuğuna hamile olan Mümtaz Mahal, 1631 yılında çocuğunu doğuracağı esnada hayata gözlerini yumar. Şah Cihan, aylarca kendine gelemez. Aylar sonra gören yakın dostlarından John Tradescant kendisini gördüğünde gözlerine inanamaz. Şah Cihan, saçları ve sakallarını üzüntüden ağartmış ve kendini dışarıya kapatmıştı. Bunun üzerine, çok sevdiği Mümtaz Mahal’i hatırlamak, onu tüm Dünya’nın anması adına bir eser yaptırmak ister. Bu eser ise tamda bahsettiğimiz Tac Mahal’dir.

2-) Milyon Değil Milyarlık Eser

tac-mahal-3-min

Eser gerçekten çok büyük, gösterişli ve değerli. Peki ya maliyeti hakkında bir tahmininiz var mı? Varsa siz içinizden geçirin, bakalım nasıl tahmin edeceksiniz.

Yapımına harcanan toplam parayı söyleyecek olursak şimdinin parasıyla 1 trilyon $‘a denk geliyor. Yani oda bugünün kuruyla 3.416.500.000 TL. Yani kısacası asgari ücretle çalışan bir işçiyi düşünürsek 225.456 yılda böyle bir yapıya sahip olabiliyor 🙂 . 

3-) Çalışan İşçi Sayısının Çokluğu

tac-mahal-4-min

Günlük ortalama olarak 20.000 işçinin çalıştığı bu eser, ne kadar değerli olduğunu böylece açıklamış oluyor sanırım. Böylesine güzel bir eser 22 yılda günde 20.000 kişiyle anca bitirilebilmiş.

4-) Üzerinde Kullanılan Malzeme

tac-mahal-min

O günün şartlarında en iyi malzemelerden bir tanesi olan beyaz mermeri, en ünlü yerlerinden Çin’den, Tibet’ten ve Afganistan’dan getirtir. Ayrıca o ülkelerden yine 28 farklı değerli taş getirilerek, günümüzdeki haline dönüştürülür.

Bir önceki maddelerde belirtilen miktarın yani 1 Trilyon $ paranın, aslında büyük çoğunluğunun bu taşlara gittiği söylenebilir.

5-) Mimarları Büyük Gururumuz

tac-mahal-5-min

Şah Cihan, tuttuğu yastan sonra Dünya’nın en iyi mimarlarını getirtmek ister. Mimar Sinan’ın öğrencileri olan ve zamanında İstanbul’da yaşayan iki mimar : Mehmet İsa ve Mehmet İsmail Efendi, buraya gelerek planı çizerler.

6-) Renk Değiştiren Yapı

Yapısı oldukça farklı olan Tac Mahal, kullanılan materyaller sayesinde farklı renkler ile dikkat çekmektedir. Yani sabah göreceğiniz Tac Mahal ile akşamüstü göreceğiniz Tac Mahal, renk tonu açısından farklılık göstermektedir.

Yine bu malzemelerin kullanılmasını, Türk mimarlar sayesinde olmuştur.

7-) Kültürler Bir Yapı Üzerinde

tac-mahal-6

Tac Mahal’in belkide en önemli etkilerinden biriside, Müslüman ve Türk olmasına rağmen, birçok kültürü içeren farklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Hinduların bile halen severek, tasvip ettiği bir yapı halinde yer almaktadır.

8 . Tac Mahal Onarıldı

İlk yapılan Tac Mahal, 19.yüzyılın sonlarında onarılmıştır. Bunun nedeni ise 1857 yılında görmüş olduğu büyük saldırıdır. Kültür ve kuşak çatışması nedeniyle bir saldırı düzenlenmesiyle birlikte, ilk yapısında bulundurduğu bazı kubbelerin olmaması dikkat çekmektedir. Kubbelerin yapılmama nedeni ise planın o zamana göre düzenlenememesi.

9-) Tonlarca Değerli Taş

Sayıları yüz binleri bulan; sedef, yakut, akik ve firuze taşları yine burada kullanılmıştır. Ayrıca içlerine girdiğinizde göreceğiniz malzemelerin ne olduğu ise birbir duvarlarda sizlere anlatılmıştır.

10-) Dünya’nın En İyi Simetrisine Sahip Binası

Simetri açısından incelendiği zaman, 4 tarafıyla incelendiğinde, Dünya’nın en iyi simetrik yapısı olarak gösterilen yapı olan Tac Mahal, yıllık milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor.

Gösterişli bahçe, muhteşem yapı… Herkesin gitmesi gereken muhteşem bir yer Tac Mahal.

Tac Mahal hakkında yazdıklarımız bu kadar. Eğer bir hatamız olmuşsa, telafi amaçlı kaynakla birlikte, lütfen bizi hatamızdan ötürü uyarınız.

Bol seyahatli günler dileğiyle…

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir