Türkiyede Turizm Sezonu Nasıl Gidiyor 2016

Türkiye’de turizm sezonu 2016 yılında yaşanılan olaylar nedeniyle şimdilerde tartışma konusu. Yaşanan terör olayları, gelişme gösterememiş olan politik kavgalar ve şimdilerde ise Avrupa’nın Türkiye’ye mültecileri alın, vizesiz gelin sözüyle başlayan ve ülke olarak milyonlarca aldığımız mülteciler ile birlikte her şey turizmi etkiledi.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ise bana gelen e-maillerin haddi hesabı kalmıyor. Bugün gelen bir maili inceleyeyim dedim. Sezon geldi artık. Haziran ayındayız. Milletin okulu bitti, yurtdışı desen herkes zaten planladı. Her şey artık müşterileri beklemekte. Bugün Bodrum’a şöyle bir bakayım, belki yazın kaçarım diyordum ki, gördüğüm fiyat karşısında şoklara girdim.

2 Kişinin kalabileceği apartlar yarım pansiyon ( Kahvaltı + Akşam Yemeği ) sadece ve sadece 45 TL. Üstelik lüks bir otel. İsmini vermek istemiyorum ki afişe etmemek için. Sadece bu otele göre mi öyle derken birde gördüm 5 yıldızlı 200 TL’den geçen sene kapısından giremediğiniz oteller olmuş sizlere 70 80 lira. Aslında bu ne demek oluyor biliyor musunuz? BİZ BİTMİŞİZ!

Antalya desen Ruslar uğramıyor. Bodrum desen plajlar geçen seneye oranlar % 20 daha boş.

Turizm resmen kan ağlıyor. İşçi alımları azaldı. İşçi alanlar bile artık otelden değil, İşKur üzerinden alıyor. 1.300 Olan asgari ücretin tadına bakamadan 1.000 TL’ye inecek olan maaşlar, işsizlik, turizmin bitmesi, bakalım daha neler neler olacak. 

Kuşadası piyasasını az çok bilen bir insan olarak söyleyebileceğim tek şey, bitiyoruz. Yardımcımız ol Allah’ım. Düşünün ki, diğer milletler gelmiyor diye pazarı başka yerlerde aramaya başladık. Mesela Moldova.

Moldovayla daha önceden hiçbir iletişimimiz yoktu. Acentalar davet üzerine gelip bizim güzel ülkemizi beğenince turist gönderme kararı verdiler. Umarım bu karar başta turizme gönlünü vermiş olan turizmcilerimizin yüzünü güldürmeye yardımcı olur.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir