Ucuz Seyahat Etme Yolları Saymakla Bitmez

Seyahat etmek saymakla bitmeyen harika tecrübeler edebileceğiniz bir yaşam stilidir. Ancak bildiğimiz üzere seyahat etmek öyle hemen isteyince olmuyor. Bunun birde maliyeti var. Ucuz seyahat etme yolları arıyorsanız bu yazımı detaylıca okuyun derim. Çünkü bu yazım tam size göre.

Şimdi öncelikle cebinizdeki bütçeye bakmadan önce size kesinlikle bir pasaport gerekiyor. Kısa süreli gezmek mi istiyorsunuz yoksa uzun mu onu belirleyin ki, ben 2 yıllık alacağıma 10 yıllık alırım dedim ve 2024’e kadar pasaportum bulunmakta.

Kafanızda hayal ettiğiniz bir yer varsa ve illa buraya gideceğim diyorsanız:

1-) Hostel Kullanın

Hosteller otellerden çok çok ucuz ve güzeldir. Otel dediğin bir kapalı kutu ancak hostel dediğin, başkalarınında hikayelerini dinleyebildiğiniz enfes bir yer. Arkadaş edinmek içinde harika bir yer.

grandio-party-hostel

2-) Market Alışverişi Yapın

Bazı mekanlar var ki, çok mu çok pahalı. Mesela gelin bi Paris’e bakalım. Paris denince benim aklıma gelen ilk şey ” pahalı ” kelimesi oluyor. Harika bir yer, gerçekten aşık oldum. Ancak çok pahalı be abi. Yemek yiyeyim diyorsun, bir Margarita pizza € 15 . Bu yüzden alışverişi yapın abi marketten. € 10 harcayarak yaptığınız bir alışveriş ile 10 tane sandwiç yapabilirsiniz. Ölmezsiniz de, sürünmezsiniz de. Ana evinde değilsiniz sonucunda.

3-) Yerel Halkı Tanıyın

Yerel halk ne alaka derseniz, kendinizden örnek vereyim. İstanbul’da yaşayan biri kaç kez turistik yerde yer ki? Yerel halkta öyle. Nerede ucuz var, nerede güzel mekan var bilirler. Onlara takılın, bırakmayın.

4-) Yürüyün, yürümek güzeldir.

Evet bu dediğim kesinlikle en büyük maddedir. Yine Paris’ten örnek vereyim. Paris’te 3 günde 85 KM yürüyerek mükemmel bir yol katettik. Eve girdiğimiz saniye uyuyakalmamız cabası ama zevkliydi ve ekonomik. Gezeceğiniz yerler için her an metro kullanayım derseniz Paris’te günlük kartlar 11-15 € arasında değişiyor. Siz seçin. 3 Gün kalsanız, 30 € eder. İyi düşünün yani. Çok darda kalmadıkça metro,tramvay kullanmayın.

5-) Bedava ne varsa deneyin

Buna tüm ünlü şehirlerde şahit olacaksınız, “free walking tour” diye tabir edilen bedava şehir turu. Belli saatleri vardır, orada buluşma noktasına gittiğinizde direk yürümeye başlarsınız. 3-4 saat hem dinlersiniz hemde gezersiniz.

6-) CouchSurfing Kullanın

Couchsurfing nedir sorusu için tıklayın. Anlayacaksınız ne demek istediğimi.

7-) Düşük Sezonda Gidin

Ekonomik olması için sezonunda gitmeyiniz. Gittiğinizde göreceksiniz ki, her şey çok mu çok pahalı.

Evet arkadaşlar sizlere önerim bu kadardı. Rastgele ben çıkıp gidip bi yurtdışı yapayım diyorsanız, vizesiz ülkeleri tercih edin.

Sizlere önerebileceğim ülkeler ise şunlar: Sırbistan, Ukrayna, Karadağ, Kosova, Belarus ve Bosna-Hersek. Tabii bunlar Avrupa’da. Şimdi diğer önereceklerimi yazmıyorum çünkü zaten diğer Asya ülkelerine uçak bilet fiyatları maalesef 1000 TL’den başlamaktadır.

İyi seyahatler Türkiyem…

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir