VFS Global’den Belçika Vizesi Almak

Herkese merhaba! Hiç lafı uzatmadan direk konumuza gireyim isterim yani Belçika’ya gideceksiniz ve vizeniz yok. Aradığınızda da VFS Global ile birlikte almanızı söylediler. Aynen benim gibi yani. Öncelikle sizlere acı gerçeği söyleyeyim Belçika hükümeti bana göre Avrupa’nın en zor vize veren hükümetidir. Daha öncelerden Schengen vizeniz varsa, durum azda olsa değişir. Bende de o durum geçerliydi.

Öncelikle VFS Global’i arıyorsunuz ve bir güzel randevu alıyorsunuz. Tarihiniz 1-2 Hafta sonraya veriliyor. Benimki 15 gün sonraya verilmişti ve sonrasında saatimde orada olmuştum. Ancak çok saçma bir sistemi var bana göre.

Şöyle ki: Telefonunuzu kapatıyorsunuz, üstünüz aranıyor ve sanırsınız ki randevu saatimde gidip anında işlem yapacağım yoksa kaçırıyorum saatimi. Ancak öyle bir şey değil. Benim randevum 10:30’daydı. Ben 10:20’de içeri girdim ve sıra aldım. Sıraya baktığımda ben ŞOK oldum resmen! Önümde 15 kişi var ve bir kişi ortalama olarak 5-8 dakikada işlerini hallediyor. Yani bu demek oluyor ki 2 gişeden en az bekleme sürem yarım saat kırk dakika. Gel gelelim şanslı günüm olsa gerek 20 dakika bekledikten sonra sıra bana geldi.

Karşımızda hanım ablamız sizden dizili bir şekilde istedikleri evrakları istiyor ki az sonra aşağıda nasıl olduğunu detaylı anlatacağım. Sonrasında ise size bazı sorular soruyor ki orası konsolosluk felan değil öyle. Rahat olun yani. Her neyse sonra sizden ücreti yatırmanızı istiyorlar. Hemen yan taraflarda “PAİD” ( Ödendi ) damgası basıp size fişinizi veriyorlar. Sonra tekrar işlem yaptığınız yere direk gidiyorsunuz. 

Sonrasında da zaten “n” bu şekilde bir salon düşünün. En başından girip diğer tarafından çıkarken parmak izi verip çıkıyorsunuz. Sonrasında elinizde en ufak bir şey kalmıyor. Ha birde şu detay var : Eğer tekrar gelmeniz gerekiyorsa ( yüz yüze mülakat için ) size bir tarih veriliyor ve gidiyorsunuz. O tarihe kadar yapabileceğiniz en ufak bir şey kalmıyor. Şimdi gelelim detaylarımıza!

 

Druck

 

VFS Global’in Sizden istediği belgeler! ( Yalnızca Turistik Vizeler Yer Alıyor. Diğerleri için lütfen VFS’nin Sitesini Ziyaret Ediniz.)

 

 • Vize Ücreti + Hizmet Bedeli [ 180 TL + 72 TL Hizmet Bedeli ( Hizmet Değerlendirmesinden sizlere bahsedeceğim 🙂 ) { Ayrıca 0-6 Yaşındaki çocuklara ücretsiz, 6-12 yaşındaki çocuklara 105 TL) Ancak yinede hizmet ücreti alınmaktadır.
 • Turistik Vize için : Geçerli Pasaport ( 10 Yıldan Eski Olmamalı ve Dönüş tarihinden en az 3 ay sonra geçerlilik tarihi olmalı.2 Adet boş vize yeri olmalı) , Düzgün doldurulmuş vize formu ( Türkçe çevirisini aşağıda görebilirsiniz.) , Sonuç Belgesi ( Sitemizden indirebilirsiniz, aşağıdan), Biyometrik 2 Adet Fotoğraf , Seyahat Dilekçesi ve Detaylar ( Orada kaç gün kalıp, neler yapacağınızı gün gün yazmanız şansınızı artırır.), Finansal Durumları açıklayan belgeler, Masrafları karşılayacağınıza dair hesabınızda bulunan paranın hesap özeti. 
 • Çaluşanlar İçin Gerekli Belgeler ( İş Yeri izin belgeniz, çalıştığınız şirketin imza sirküleri, Ticaret Oda kaydı,Vergi Levhası, Resmi gazete, SGK işe giriş bildirgesi aslı ve fotokopisi, Son üç aylık maaş bordrosu aslı, -Bağlı bulunduğu kurumdan Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmış garanti dilekçe.
 • İş Verenler İçin Gerekli Belgeler ( İmza sirküleri, Ticaret odası kaydı, Vergi Levhası, Resmi gazete ) 
 • Emekli İçin Gerekli Belgeler ( -Emeklilik belgesi asıl ve fotokopisi ve Emekli maaş hesap cüzdanı aslı ve fotokopisi ) 
 • Çiftçi İçin Gerekli Belgeler (  Ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi ve Son bir seneye ait tarımsal ürünlerinizden veya hayvanılıktan elde ettiğiniz gelirlere dair satış makbuzları yeterli.)
 • EN SEVDİĞİM KISIM ÖĞRENCİ İÇİN GEREKLİ BELGELER( Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisi ( Fotokopiyi götürmesem olur mu derseniz 1 TL ödersiniz.) , Ebeveynin bağlı olduğu kategori hangisiyse ona göre belgeleri düzenlemeniz gerekiyor. 
 • Çocuklar İçin Gerekli Belgeler ( Ebeveynin belgeleri ve Noter Tastikli izin belgesi) 
 • Bunların Hepsine ek olarak gideceğiniz ve döneceğiniz tarihi kapsayan seyahat sigortası ( € 30.000’luk . Ücreti 15-20 Gün için 20 TL gibi bir şey tutmakta.)
 • Tüm seyahat süresini kapsayan onaylı otel rezervasyonu ancak bir yakının yanında kalacak olursanız size bir davetiye yollaması şart. 
 • Gidiş-dönüş uçak bilet rezervasyonu.

Yukarda az önce hizmetlerini belirttiğim VFS Global’in verdiği hizmeti sıralıyorum:

 • Sadece götürdüğünüz kağıtları sıraya sokuyorlar ve neler olacağını söylüyor.
 • + 30 TL’ye UPS kargo ile gönderim sağlamaları. Aşağıdaki değerlendirmeme mutlaka bakın! Eğer imkan varsa kendiniz gidin alın.
 • Parmak izin vermenize yardımcı oluyorlar. ( Öyle dalga geçer gibi okumayın zor iş bunlar !! 🙂 )
 • Aradığınızda telefondan ret gelip gelmediğini bilmeseler bile, kargonuzun ne zaman geleceğini söylüyorlar! Söyledikleri tarihten 3 ile 7 gün geç gelmesi çok normal. Mesela benim kargomun 2 gün sonra geleceğini söyleyip, 4 gün sonra aradığımda kargo takip numarasını bilmediklerini söylediler.
 • Birde size randevu veriyorlar. Bunların tamamı için 72 TL alıyorlar 🙂 . Valla şaka yapmıyorum ya 72 TL :). 

VFS GLOBAL NUMARASI : 

Sorularınız için, çağrı merkezi numaralarından VFS’ye ulaşın: +90 212 3735804

Pazartesi – Cuma 08:30 – 12:00 ve 13:0017:00 arası telefon aramalarını yanıtlıyoruz.

Ayrıca İndirebilir Dökümanlar : 

-> Yukarda bahsedilen SONUÇ BELGESİ Almanca Dili . İngilizce malesef yok ( Onlarda da yok, bizde de yok )ancak sonuç zaten Türkçe geliyor. Yinede fotokopiyi alın.

-> Yukarda bahsedilen Vize Belgesi’nin Türkçe hali. Ancak İngilizcesini doldurmak zorundasınız. ( Hazırlanıyor. )

Yukarda anlattıklarım umarım sizlere yeterli gelir. Gelmediği taktirde her sorunuzu cevaplayabilecek seviyeye geldim. Ulaşım dahil! Her neyse gevezelik etmeden yazımı sonlandırayım. Hepinize iyi seyahatler dilerim!

3 Yorum

 1. necdet demiş ki:

  vfs global benim pasaportu 3 haftada gönderdi, iyi ki 1 ay önceden başvurdum! hizmet 0

  Ocak 24, 2015
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir