Viyana Sarayları Hakkında Bilgi

Birbirinden şık sarayların olduğu Viyana, 5 farklı sarayıyla yılda yüzbinlerce turiste kapılarını açıyor. Saraylarıyla ünlenen Viyana’nın tarihinde, Macaristan ile olan birliği bu sarayların mimarisinde Macarların, yani Osmanlı’nın da etkisi altında kalınarak yapılmıştır. Bu nedenle gösterişliliğine kapılırken bir de bizim tarihimiz ile birlikte kıyaslayın.

Viyanadaki Sarayların İsimleri Nelerdir?

Hofburg Sarayı, Schönbrunn Sarayı, Strozzi Sarayı, Schwarzenberg Sarayı,Palais Pallavicini Sarayı olarak 5 farklı sarayı bulunmaktadır.

Hofburg Sarayı

Birçok imparatorluğun yapımında emeği geçen Hofburgun tarihi 1200lü yıllara kadar dayanmaktadır. Alte Burg bölümünde bulunan Schatzkammer Hazine dairesi, görkemli sarayın görkemli daireleri arasında yer almaktadır. 1572 yılında kurulan At Okulu, saray binalarının birinde bulunuyor ve 80 dakikalık muhteşem bir gösteri sergiliyor.

Hofburg-Habsburg-imparatorluk-Sarayi

Schönbrunn Sarayı

Güzel çeşme olarak bilinen bu saray, ismini içerisinde bulunan bir su kaynağından almaktadır. Zamane Türkleri buradaki Av köşkünü  yıkınca yerine aile için uygun olabilecek bir yazlık planlanmıştır. O kadar gösterişli odalar bulunuyor ki içerisinde, ağzınızı kapatmanız bayağı bir zamanınızı alacak. Mozart 6 yaşındayken Aynalı Salonda konser vermiştir bu sarayda.

Bahçeleri mükemmel palmiyelerle dolu olan bu sarayın birde Palmiye evi var. Metronun U4 hattıyla ulaşabileceğiniz bu saraya yaklaşık 10 EUR gibi bir ücret ödeyerek turlamanız mümkündür.

schonbrunn-sarayi

Belvedere Sarayı

Sarayın yapımında bizim imzamızın olması ne gariptir değil mi? 1683 yılında Türklerin geri çekilmesi nedeniyle bir teşekkür amacıyla yaptırılan bu sarayın odalarında Osmanlı Çadır tiplerinden yapılmış motiflerle süslü. İki ayrı binadan oluşan bu şahşalı saray, 3 müzeye ve büyük bir bahçeye sahip. Görülmeye değer! Pazartesi günleri hariç 10 ile 18 saatleri arasında ziyaretçilerine açık…

belvedere-sarayi

Birbirinden güzel bu sarayları ziyaret etmenizi şiddetle öneriyoruz… Bir kahve eşliğiyle geçireceğiniz bu güzel seyahatinizde iyi eğlenceler.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir