Yurtdışında Çalışmak ve Yaşamak İstiyorum Diyenlere

Herkese merhabalar. Öncelikle günümüz şartlarına baktığımızda her 10 kişinin abartmadan söylüyorum ki 5 tanesi yurtdışında yaşamak, yurtdışında çalışmak istiyor. Peki yurtdışında çalışmak mümkün mü sorusuna nasıl cevap verilmeli, gelin inceleyelim.

yurtdisinda-calismak-istiyorum-min

Öncelikle arkadaşlar, nereye gitmek isterseniz gidin ( %10-20 istisna var.) oranın dilini bileceksiniz. Sadece İngilizce ile olacak olsa, zaten tüm Dünya’da bize sıra gelmez. O yüzden Almanya’da yaşamak isteyen Almanca, Fransa’yı düşünen Fransızca bilmek zorunda. Şimdi eğer dil bilmiyorum diyorsanız ve öğrenemem diye başlıyorsanız unutun.

Dil öğrenmek isteyenler için ise önerim, istediğiniz ülkenin dilini klasik olacak belki ama direk ülkesinde öğrenebilirsiniz. Türkiye’de köşe başlarına kurulmuş iki kurs ile olacak iş olsaydı, herkes 10 dil bilirdi. Ben daha çevremde kursla başarılı olmuş birini görmedim açıkçası.

Dil öğrenmek için para harcamak zorundasınız. Ortalama 2.000 – 5.000 € ayırarak, 6 aylık dil kurslarına katılabilirsiniz. 6 Aylık bir dil kursu, sizin çalışmanız için gerekli olan kısmı verecektir. Geri kalan kısım ise size kalacaktır tabii ki.

Ayrıca dil öğrenmek isteyenler : Yabancı dil öğrenmek

Şimdi geldik, diğer konu olan tanıma. Tanımak çok önemlidir. Bakın kulaktan duymaktan bahsetmiyorum. Tanımaktan söz ediyorum. Kulaktan duyma, günümüz sosyal medyasında çok fazla olduğu için bundan kaçının. Gerekirse, kafanızı koyduğunuz yere turist olarak gidin, görün, tanıyın, değerlendirin. Araştırmacı olduğunuz zaman, anlarsınız ne demek istediğimi.

Siz şimdi dediniz ki : “Tamam kardeşim, gideceğim şehri tanıdım. Dilimde var. Şimdi ne var sırada?”

İşte en önemli kısma geldik. Mesleğiniz ne diye sorarlar adama. Boşa dememiş ya büyükler, okuyun diye. Birçok aldığım mailde, yurtdışına çıksam çalışabilir miyim diyor. Tek ve net cevabım üzülerek söylüyorum ki : Vasıfsız kimseye iş yok.

yurtdisinda-calismak-istiyorum2-min

Kimler İş Bulabilir?

Her işin ustası, yani şefi iş bulabilir. Mesela, kalıp ustaları, inşaat ustaları, demirci ustaları, marangozlar daha çok Rusya taraflarında iş bulabiliyor. Ortalama maaşları ise periyotlara göre değişiyor. Ancak sezonluk yani 3-6 aylık gidenler aylık 1.000 $ ile 3.000 $ civarında kazanıyor. Tamamen gidenler için ise ücret düşüyor. ( Buraya dikkat edelim, çünkü cidden çok düşebiliyor.)

Doktor: Babamın hep severek, beni görmek istediği mesleklerin başında gelen doktorluk, şuan için şüphesiz en kolay iş bulan meslek grubunda. Doktor olan kişiler : Avusturalya, İngiltere, Kanada, Danimarka gibi üst düzey ülkelerde iş bulmakta hiçte zorlanmıyor. Ortalama maaşları ise 5.000 $ – 10.000 $ civarında. ( Kıdemine göre değişiyor, elbette.)

Mühendislik ( İnşaat, Bilgisayar, Elektrik, Endüstri, Makine ): En kolay iş bulma kısmında yine bu meslekler bulunmaktadır. En çok yine Avrupa ülkelerinde bulmaktadır. Özellikle Almanya, Danimarka, İsviçre gibi ülkeler, bu mesleklere direk kapılarını açıyor. Asya bölgesine gitmek isterlerse yine Japonya, Çin, Singapur gibi ülkelerin kapısı açık.

PDR Mezunları: İşte bu meslek tamda İskandinavya ülkelerine gidebilir. En çok psikolojik problem yaşayan ülkelerden yer alan İskandinav ülkeleri, PDR mezunlarına tamamen kapısını açmış durumda. Dolgun maaş ile güzel bir yaşam gerçekten mümkün.

Diğer meslek grupları için, yorum ile sorabilirsiniz.

Kaç Yaşına Kadar Şansınız Var?

Avrupa’da meslek edinme çağı Türkiye’ye göre yaklaşık olarak 5 yıl önce olduğu için, Avrupa’ya en fazla 28-29 yaşına kadar deneyebilirsiniz. Sonrası için inanın çok zorlanırsınız.

Yurtdışı Tecrübeniz Çok Önemli!

Hayal kurmadan önce, şunu unutmayın ki, devlet daha önceden hiç gitmediğiniz bir ülke için bile sorun çıkarabiliyorken, hiç ülke dışına çıkmayan biri için türlü belalar çıkarabilir. Vizeyi vermez. Verirse süreli verir. Vermek için binlerce belge ister, felan felan. Bu sebeple, hiç yoktan öylesine birkaç kez çıkın gezin dışarıya. Yoksa işiniz ZOR!

Yurtdışında Yaşam Nasıl?

Yurtdışından gelip Türkiye’de euro harcayanları görüp, hemen düşünmeyin ki orada kral hayat yaşıyorlar. Ekonomimizin kötü olması bunun en büyük etkeni. Yani siz oraya gidince 1500 € alınca, “ooo 5000 TL eder ” hesabı yapmayın. 1500 € demek 1500 TL demek orası için. Hatta bazı ülkeler için daha düşük.

Avrupa’da yaşam renkli, çalışmak kolay, para tutmak zor, geçinmek şöyle böyle, standartlar ise yüksek. Yani 1500 € maaş ile 2 ayda araba sahibi olursunuz. Telefon alırken iPhone kullanırsınız. Türkiye’ye geldiğinizde, süper tatil yapar, güzel para harcarsınız ancak yaşadığınız şehirde, ne çok büyürsünüz, nede aç kalırsınız.

Ben nerede yaşamak istiyorum? 

Gelecek planlarımı, genel olarak 5 yıllık yaparım. Kendimi inşallah nasip olursa, Norveç, Finlandiya, Danimarka gibi İskandinav ülkelerinde görmek isterim. Gerçekten muhteşem bir eğitim sistemleri var. Ekonomi, devlet düzeni sizi doyuracak şekilde dizayn edilmiş. O yüzden gözüm kapalı giderdim fırsatım olsa. Kim bilir, belki bir gün olacak…

Sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Saygılarımla!

2 Yorum

 1. meliha demiş ki:

  Merhabalar.

  Ben IT bölümündeyim. Yurtdışında çalışmak için ne lazım? Sizce bende gereken donanım ne olursa kabul edilirim? Teşekkürler

  Aralık 23, 2016
  Yanıtla
  • Hamza Ünsal demiş ki:

   IT Bölümü için farklı ülkeler bulunmaktadır. LinkedIn Career ile kendinize iş bulabilirsiniz. İngilizce olmazsa olmazı tabii ki…
   Geri kalan donanımlar şirkete göre değişir.

   Saygılarımla.

   Aralık 24, 2016
   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir